یدیعوت آحارونوت مدعی شد:

حملات هوایی روسیه برای حمایت از دمشق آغاز شده است

سیاسی

روزنامه عبری‌زبان یدیعوت آحارونوت مدعی شد که تعدادی از افسران زبده نیروی هوایی روسیه به پایگاهی نظامی در نزدیکی دمشق منتقل شده‌اند و مسکو با چراغ سبز آمریکایی‌ به شکل مستقیم جنگ علیه داعش و گروه‌های تروریستی دیگر در سوریه را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «الکس فیشمان»، تحلیلگر امور نظامی در روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت در مقاله‌ای با عنوان «روس‌ها در آسمان سوریه» مدعی شد که خلبان‌های نیروی هوایی روسیه طی روزهای آتی با استفاده از بالگردهای جنگی و جنگنده‌های خود حملات علیه اهداف داعش و شبه‌نظامیان تندرو دیگر را آغاز خواهند کرد.

فیشمان به نقل از منابع دیپلماتیک غربی اعلام کرد که گروه اول از نیروهای واکنش سریع وابسته به نیروی هوایی روسیه به سوریه رسیده و در فرودگاهی نظامی در نزدیکی دمشق مستقر شده‌اند.

به گفته وی، طی هفته‌های آینده هزاران تن از نیروهای نظامی روس از جمله مشاوران، مربیان، نیروهای نظامی و خلبان‌های ارتش روسیه به همراه سامانه‌های موشکی ضد هوایی و تجهیزات دیگر به سوریه خواهند رسید.

این روزنامه نوشت: روسیه بنا داشت سوریه را به جنگنده‌های میگ 29 و جنگنده‌های نوع «یاک 130» مجهز کند. امروز مشخص نیست که چه جنگنده‌هایی در سوریه فرود خواهند آمد اما اکنون دو خلبان روس با هواپیماهایشان در آسمان سوریه هستند و در عملیات جنگی هوایی شرکت می‌کنند که این مساله بدون تردید قواعد بازی در خاورمیانه را تغییر خواهد داد.

با اینکه فیشمان گفته که حضور روسیه در سوریه تنها برای حمایت از نظام بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور است و هیچ‌گونه اهداف خصمانه‌ای علیه اسرائیل یا طرف‌های دیگر ندارد اما تاکید کرده که این مساله بر اوضاع و محاسبات نیروی هوایی اسرائیل تاثیر خواهد گذاشت.

به گفته فیشمان منابع دیپلماتیک غربی از مدت‌ها پیش از وجود تماس‌هایی میان ایران و روسیه درخصوص خطر داعش علیه نظام سوریه صحبت می‌کنند و هردو تصمیم استراتژیکی برای به کار گرفتن نهایت تلاش خود جهت ابقای اسد اتخاذ کرده‌اند.

وی مدعی شد که آمریکا نیز اخیراً تماس‌هایی با ایران درخصوص راه‌های همکاری برای مقابله با داعش گرفته است و به تهران به عنوان یک محور مرکزی و ضروری نگاه می‌کند.

یدیعوت به نقل از منابع دیپلماتیک خود اعلام کرد که آمریکا از تصمیم روسیه برای انجام عملیات نظامی مستقیم در سوریه جهت مقابله با داعش آگاه بود اما تاکنون هیچ واکنشی نشان نداده است. آمریکا هیچ‌گونه اعتراضی به این تحولات نکرده است و دیگر از ایراد اظهارات درخصوص لزوم برکناری اسد خودداری می‌کند.

فیشمان گفت که ایرانی‌ها و روس‌ها با اطلاع آمریکا تلاش‌ها برای بازسازی ارتش سوریه را آغاز کرده‌اند. این تلاش‌ها از مرز آموزش نیروهای باقیمانده ارتش سوریه گذشته است و مسکو تلاش می‌کند تا ارتش سوریه را به سلاح‌های پیشرفته مجهز کند.

وی تصریح کرد: ترکیه که تاکنون از انجام اقدامی که بتواند اسد را قوی کند خودداری کرده است تسلیم تصمیم روسیه و ایران شده و اخیراً به عملیات علیه داعش روی آورده است.

فیشمان گفت: این تحولات به طور عملی منجر به ایجاد ائتلاف ایران و روسیه در کنار ائتلاف آمریکا و هم‌پیمانانش علیه داعش خواهد شد چراکه تهران در نظر کشورهای ابرقدرت به یک محصور اصلی برای حل مسائل خاورمیانه تبدیل شده است.

انتهای پیام

کد N941713