پاسخ رییس مجلس خبرگان به اظهارات رییس جمهور و وزیر کشور: نظارت شورای نگهبان تماشایی نیست

مجلس خبرگان,محمد یزدی

آیت الله یزدی در کسوت رئیس مجلس خبرگان رهبری در حالی به سخنان اخیر رئیس جمهور درباره انتخابات و نوع بررسی برجام واکنش نشان داد که حجت الاسلام حسن روحانی هم به عنوان عضو این مجلس، مستمع سخنان وی بود.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، رییس مجلس خبرگان در هجدهمین اجلاسیه اين مجلس در واکنش به سخنان رئیس جمهور مبنی براینکه «لازم نیست برجام در مجلس بررسی و تصویب شود، چرا که دولت متني را امضا نکرده است» واکنش نشان داده و گفت: لازم نیست که چیزی امضا شود، تعهد که باشد اصل قانون اساسی شامل آن می‌شود.

او که مي گفت در جریان مذاکرات هسته اي با 1+5 در یکی از مقاطع حساس تاریخی در کشور هستیم، ادامه داد: باید بدانیم که آیندگان درباره کل فعالیت‌های ما، قضاوت خواهند کرد. انشاءالله که از ما تقدیر و تمجید کنند. سعی کنیم که طوری رفتار کنيم که آیندگان از ما تقدیر کنند.

وی ضمن تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: واقعاً باید از تیم مذاکره کننده تقدیر کرد، آنها زحمت کشیدند. شاید به‌گونه‌ای که این طور آنها به صورت طولانی مذاکره و بحث کردند وجود نداشته است.
رئیس مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: اینکه مجلس نباید در بررسی برجام باشد، از نظر قانون اساسی وقتی مسئله تعهدی را داشته باشد اصل قانون اساسی شامل آن می‌شود و مجلس حق دارد برجام را بررسی کند.

نظارت شوراي نگهبان تماشايي نيست

آیت‌الله یزدی گريزي هم به سخنان اخير رئيس جمهور و وزير کشور درباره مرز نظارت و اجرا در انتخابات زد و بي آنکه به سخنان آنان اشاره مستقيمي بکند، گفت: امسال دو انتخابات در پیش داریم و با هیچ کس هیچ تعارفی نداریم. وزارت کشور مجری انتخابات و شورای نگهبان ناظر انتخابات است و نظارتش هم استصوابی است نه تماشایی. این نظارت شورای نگهبان از لحظه نام نویسی تا لحظه اعلام نتیجه خواهد بود.

او در سخنانش به نوعي پرونده انتخابات الکترونيک را نيز بست. اين عضو شوراي نگهبان گفت: در نام نویسی وزارت کشور اصرار دارد که الکترونیکی عمل شود در حالی که هنوز ساده‌ترین وسیله آن را ندارند و می‌خواهند از چین بخرند. در صورتی که در شورای نگهبان ما می‌گوییم به این وسیله‌ها اطمینانی نداریم. در شورای نگهبان برخی افراد هستند که متخصص این کارند و تا وقتی اطمینان شورای نگهبان جلب نشود نمی‌توان گفت دولت تصویب کرده و در کلان‌شهرها باید الکترونیکی باشد. امروز سروکار داشتن با کامپیوتر را همه بلدند و ما باید اطمینان نرم افزاری و سخت افزاری پیدا کنیم. خود من طرفدار جدی برگزاری انتخابات الکترونیکی هستم. امیدواریم انتخابات خوبی صورت گیرد. اما مطابق اصولی که طبق متن قانونی اساسی است در انتخابات اجرا با وزارت کشور و نظارت تصویبی با شورای نگهبان است و ان‌شاءالله که با هم تعامل داشته باشند به خصوص چون دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری با هم می‌باشد.

اين خبر کامل مي شود.

27214

کد N941458