اوباما همچنان گزینه‌ها برای تعطیلی زندان گوانتانامو را بررسی می‌کند

آمريكا

سخنگوی کاخ سفید از بررسی مجموعه وسیعی از گزینه‌ها برای تعطیل کردن زندان نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو در کوبا خبر داد و گفت، اگر کنگره همچنان به مخالفت خود ادامه دهد ممکن است رئیس‌جمهوری آمریکا شخصاً دستور یک اقدام اجرایی در این خصوص را صادر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "جاش ارنست"، سخنگوی کاخ سفید گفت: بهترین راه برای بستن زندان گوانتانامو به دست آوردن تایید کنگره برای انجام این کار است اما باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا که بارها متعهد بستن این زندان شده با مخالفت جمهوری‌خواهان در کنگره مواجه شده که قوانینی را با هدف مسدود کردن هرگونه اقدامی برای انتقال زندانیان گوانتانامو به زندان‌های آمریکا تصویب کرده‌اند.

جاش ارنست گفت: کاخ سفید درباره ناکامی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در کنگره برای همکاری با دولت در زمینه تعطیل کردن زندان گوانتانامو پیش از پایان دومین دوره ریاست‌جمهوری اوباما صریح بوده است.

وی افزود: ما اقدامات متعددی را در راستای کاهش تعداد زندانیان گوانتانامو انجام داده‌ایم تا هرچه بیشتر به تعطیلی این تاسیسات نزدیک شویم. اوباما و تیمش همیشه در حال بررسی مجموعه وسیعی از گزینه‌ها هستند. اما حقیقت این است که بهترین راه برای ما برای انجام این کار این است که هر دو حزب کنگره با دولت همکاری کنند.

جاش ارنست ادامه داد: ما کاملاً درباره این حقیقت که اعضای هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره موانع مهمی را پیش روی ما قرار داده‌اند که مانع دولت از انجام اقدامات لازم برای تعطیلی زندان گوانتانامو می‌شود، صریح و رو راست بوده‌ایم و کنگره در مانع‌تراشی بر سر این تلاش کاملاً موفق و موثر بوده است.

وی توضیح داد: ما به دنبال این هستیم که بار دیگر با کنگره رایزنی کرده و آنها را متقاعد به همکاری با دولت برای دستیابی به این هدف امنیت ملی‌اش کنیم که نه‌تنها از سوی اوباما حمایت می‌شود بلکه از سوی جورج بوش، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نیز حمایت شده بود.

ارنست گفت: اوباما و بوش معتقد بوده‌اند که زندان گوانتانامو پرهزینه بوده و برای اهداف امنیت ملی آمریکا زیان‌بخش است. ما امیدواریم که کنگره متوجه منظور این دو رئیس‌جمهور از دو حزب مختلف شود چراکه ادامه فعالیت زندان گوانتانامو نه‌تنها باعث خرج پول مالیات‌دهنده‌ها می‌شود بلکه خطر غیرضروری را برای امنیت ملی آمریکا به وجود می‌آورد.

وی تاکید کرد: اوباما همچنان به تعطیلی زندان گوانتانامو متعهد است. او تلاش می‌کند تا راهی را پیدا کند که هم سو با اهداف امنیت ملی ما برای بستن این زندان باشد.

انتهای پیام

کد N941366