امید دموکرات ها برای حفظ توافق اتمی در کنگره افزایش یافت

ایرنا نوشت: همزمان با نزدیک شدن به زمان تصمیم گیری کنگره آمریکا درباره توافق هسته ای با ایران، حمایت از این توافق در کنگره در حال افزایش است.

به گزارش ایرنا ، با اعلام حمایت یک سناتور دموکرات دیگر از توافق وین، تعداد دموکرات های حامی توافق در سنا به 31 تن افزایش یافت. همزمان 75 قانونگذار پیشین آمریکا نیز توافق هسته ای با ایران را مورد تایید قرار داده و از کنگره خواستند آن را تصویب کند.

سناتور دموکرات جف مرکلی از ایالت اورگان به گفته صدای آمریکا یکشنبه 30 اوت حمایتش را از توافق اعلام کرد که به این ترتیب دموکرات ها را به دست کم 34 رای در سنا که برای حفظ وتوی آقای اوباما لازم استف نزدیک کرد.
سناتور مرکلی در یک بیانیه بلند بالا نوشت که تصمیم او به دور از تردید و احتیاط و نگرانی در مورد فعالیت های تهران صورت نگرفته و توافق دارای کاستی های بسیاری است ولی به باور او بهترین استراتژی موجود برای بازداری ایران ازدست یابی به سلاح اتمی است.
این رسانه افزود: در همین حال 75 تن از قانونگذاران پیشین آمریکا که تنها نام دو جمهوریخواه در میان آنها دیده می شود، در نامه ای به کنگره از قانونگذاران خواستند این توافق را که به گفته آنها بهترین راه حل جایگزین برای بازداری ایران از تولید سلاح اتمی است، تایید کنند و نقش نطارتی بر اجرای قوی توافق و حقیقت یابی فعالیت تهران ایفا کنند.
در حال حاضر درسنا با 100 کرسی، 31 نفر با توافق اعلام مخالفت کردند که دو تن از آنها سناتورهای دموکرات هستند، 31 دمکرات اعلام موافقت کردند و 38 نفر هنوز موضع خود را اعلام نکردند. گفته می شود تاثیرگذاری این موضع گیری بر مساله انتخابات نوامبر 2016 بر سر کرسی های کنگره یکی از دلایل عمده تردید در اعلام موضع است.
در مجلس نمایندگان آمریکا نیز 227 نماینده اعلام مخالفت، 81 نماینده اعلام موافقت کرده اند و 126 نماینده نیز هنوز مردد هستند.
نمایندگان دموکرات در سنا اکنون به کسب 34 رای برای حفظ وتوی رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده نزدیک می شوند و می کوشند با کسب دست کم 41 رای، نگذارند کار به مرحله وتو از سوی رئیس جمهوری برسد.
جمهوریخواهان که با 54 کرسی در سنا، اکثریت را در اختیار دارند برای انجام رای گیری روی توافق به دست کم 60 رای نیاز دارند. دو سناتور دموکرات به آنها پبوستند و 4 رای دیگر لازم است که بدون آبستراکسیون دمکراتها، رای گیری صورت بگیرد.
اگر این 60 رای در سنا فراهم شود، در آن صورت توافق با 51 رای در سنا و در مجلس نمایندگان با 218 رای می تواند رد یا تصویب شود.

4949

کد N941086