روحانی: آنها که مسیر ترور را انتخاب کردند، مذاکره را خیانت می دانند/اعتراض به حمایت آمریکا ازتروریسم

حسن روحانی,حمله تروریستی

رییس جمهوری با بیان اینکه در دنیای امروز موضوع تروریسم به یک مساله تشکیلاتی تبدیل شده است، گفت: ترور تا زمانی که عزم جهانی به وجود نیاید از بین نمی رود.

حجت الاسلام حسن روحانی در دومین کنگره بین‌المللی 17 هزار شهید ترور با بیان اینکه همه تروریست‌ها از استقبال و یا خواست مردم محروم هستند، اظهار کرد: در میان ملت‌ها، جوامع و آرای عمومی مردم با تروریست‌ها نیست و حتی شاهدیم که رژیم صهیونیستی از آرای مردم و صندوق رأی می‌ترسد. یعنی مرگ خود را در کنار صندوق رأی می‌بیند.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه همه کسانی که مسیر ترور را انتخاب کردند،‌ صلح و مفاهمه و مذاکره را خیانت می‌دانند، خاطرنشان کرد: مسیر تروریست‌ها مسیر خشونت و افراط است ، در حالی که در مذاکره دوطرف باید به حد میانه برسند اما رژیم‌های تروریستی راه میانه را قبول ندارند و رنگی جز سیاه و سفید را نمی‌شناسند.

اهم اظهارات وي را به نقل از ايرنا و ايسنا بخوانيد:

** تروریسم از صلح و تفاهم و مذاکره گریزان است. تروریست‌ها خود را میزان و مرکز عالم می‌دانند و معمولاً حالت پیشوا پرستی دارند و فردی که رئیس سازمان تروریستی‌شان است را حتی گاهی برترین مقام روی زمین می‌بینند.

**برای فاصله گرفتن از تروریست در دنیا باید در منطقه و جهان اقدامات متحد با برنامه ریزی جدی شکل گیرد.

** ایران پس از انقلاب نیز قربانی تروریسم در جنگ تحمیلی و قربانی سلاح‌های کشتار جمعی بود. در حالی که ایران بعد از انقلاب بلافاصله مردم را به پای صندوق رأی هدایت کرد و با رأی مردم نوع نظام انتخاب شد و در شرایطی که نظام حاکم به دنبال خواست مردم بود گروهک‌هایی در ایران که مورد حمایت قدرت‌های خارجی بودند اقدام به خشونت کرده و به هیچ کس رحم نکردند.

**{ با شرح خاطراتی از اقدامات خشونت‌آمیز گروهک منافقین در اوایل انقلاب} امروز خشونت‌هایی که توسط داعش در منطقه مشاهده می‌کنیم در گذشته توسط منافقین اتفاق افتاده بود. یعنی کارهایی که امروز داعش می‌کند قبلاً در ایران انجام شده است. کجای دنیا سابقه دارد که رئیس قوه قضائیه یک کشور، وزرا و نمایندگان مجلس در تروری وحشیانه شهید شوند و بعد از مدت کوتاهی نخست وزیر و رئیس جمهور آن کشور به شهادت برسند. و جزء اولین ترورها در ایران ترور عالم، اندیشمند و محقق علامه شهید مطهری به جرم علم و تحقیق و گفتن سخن حق بوده است.

** تا زمانی که ترور ابزاری برای قدرت‌ها باشد از بین نخواهد رفت. تا زمانی که اراده قوی و دسته جمعی برای از بین بردن تروریسم در جهان ایجاد نشود و تروریست خوب و بد را قبول داشته باشیم، به نتیجه نخواهیم رسید.

** امروز قدرت‌هایی در اروپا و آمریکا در برابر یک گروه تروریستی سکوت می‌کنند و از یک رژیم تروریستی حمایت می‌کنند، اما با گروه تروریستی دیگری بد هستند. باید با استاندارد واحد در برابر همه گروه‌های تروریستی بایستیم.

**امروز در غرب و شرق کشورمان گروه‌هایی به ظاهر با تعصبات قومی و نژادی با مردم و نیروهای نظامی حافظ مرزها می‌جنگند و کشتار به راه می‌اندازند و چطور می‌توانیم قبول کنیم کشورهایی مثل آمریکا مدعی مبارزه با تروریسم باشند اما تروریست‌های معروفی که هزاران بیگناه را در ایران به شهادت رسانده‌اند امروز آزادانه در کشورهای آنها فعالیت‌های سیاسی و حتی تروریستی انجام دهند ، این کشورها حتی نسبت به مطالبات حقوقی جمهوری اسلامی ایران نسبت به آنها بی‌اعتنا هستند.

**تروریست زمانی از بین می‌رود که همه در صف مقابل آن قرار بگیرند. باید اراده قاطع برای نابودی تروریسم شکل بگیرد و اگر کشور یک گروه تروریستی را در مقطعی ابزار کار خود بداند باید متوجه باشد که آتش افروزان به این آتش، دیر یا زود خودشان گرفتار آن خواهند شد و اینطور نیست که کشوری در دوره‌ای از یک گروه تروریستی دفاع کند و تا پایان از آن گروه منتفع باشد.

** امروز در برابر رژیم تروریستی صهیونیستی هیچ اقدام قاطع و جدی از سوی سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی انجام نمی‌شود. این سوال مطرح می‌شود که گروهک‌های تروریستی در منطقه چطور تأمین می‌شوند و نفت می‌فروشند در حالی که کشورهای قدرتمند جهان مدعی هستند تا ماهواره‌هایشان پلاک ماشین‌ها را هم شناسایی می‌کند؟ چطور گروه‌های تروریستی در منطقه نفت می‌فروشند و پولشان تأمین می‌شود و آثار باستانی موزه‌ها را در بازارهای جهانی می‌فروشند و آیا این اقدامات برای دنیا و کشورهای مدعی قابل شناسایی نیست؟

** امروز برخی کشورهای مسلمان منطقه به دام کمک و حمایت از تروریست ها افتاده‌اند و خود را در این جنایت شریک کرده‌اند در حالی که باید بدانند نوبت آنها هم فرا می‌رسد و هر کشوری امروز در منطقه به تروریسم کمک کند و از آنها در جهت کشتار بیگناهان حمایت کند بی‌تردید ترور دامن‌گیر خودشان نیز خواهد شد.

**تروریسم به نفع کسی نیست. باید ریشه‌های تروریسم را شناسایی کنیم که ریشه‌های تروریسم جهل، تعصب خشک، ‌افراطی‌گری، فقر،‌عدم توسعه یافتگی، استبداد و استعمار است که باید با آنها مبارزه شود و تا وقتی در دنیا گروه‌های تروریستی برای جوانان ناآگاه جامعه جاذبه دارد یعنی به ریشه‌ها نپرداخته‌ایم.

**امیدواریم کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران و همه مردم منطقه و سازمان‌های مردم نهاد حقوقی، سیاسی و اجتماعی دست به دست هم دهند تا جامعه انسانی و منطقه را از خطر تروریسم نجات دهیم.

2727

 

 

کد N940196