نبیه بری: درباره سرنوشت امام موسی صدر معامله نمی‌کنیم/ توافق ایران آینده را تغییر می‌دهد

ایسنا نوشت: رییس مجلس لبنان گفت: تنها راه برای عادی‌سازی روابط ما و لیبی این است که این کشور درباره مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر با لبنان همکاری کند.

نبیه بری، رییس مجلس لبنان در سخنرانی خود به مناسبت سی و هفتمین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر با اشاره به این که "درباره سرنوشت امام موسی صدر و دو همراه وی هرگز معامله نخواهیم کرد"، گفت: هر گونه عادی‌سازی روابط با لیبی را رد می‌کنیم و تنها راه برای عادی‌سازی روابط لبنان و لیبی این است که این کشور درباره مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر با لبنان همکاری کند.

رهبر جنبش امل از امام موسی صدر به عنوان نماد وحدت در جهان اسلام یاد کرد و گفت: ما در مکتب امام موسی صدر اسلام گذشت را فرا گرفتیم. او ما را نسبت به فتنه نهفته در درون جهان اسلام آگاه کرد.

وی افزود: شهید صدر به ما از خودگذشتگی و چگونگی رویارویی با دشمن صهیونیست را آموخت تا تماشاگر اقدام های وحشیانه اسرائیل علیه فلسطینیان و به آتش کشیده شدن خانواده های فلسطینی نباشیم.

نبیه بری درباره اقدام های مقام های لبنان برای روشن شدن سرنوشت امام موسی صدر گفت: در نتیجه تلاش‌های ما مقام های لیبی کمیته پیگیری و قضایی ویژه ای تشکیل دادند که اعضای آن دیدارهای کاملا محرمانه ای انجام دادند و بر اساس آن دو طرف توافق کردند تا تلاش‌هایی انجام دهند که اکنون شروع شده است.

وی خاطرنشان کرد: شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز بنا به درخواست ما برای اولین بار از دولت لیبی خواست برای روشن شدن سرنوشت امام موسی صدر تلاش کند. بر پایه هماهنگی های به عمل آمده با خانواده امام موسی صدر قرار شد گام های مهمی برداشته شود که در صورت تحقق یافتن مردم را در جریان آنها قرار خواهیم داد.

وی تصریح کرد: یکی از نتایج مهم به دست آمده آن است که قوه قضائیه ایتالیا با صدور حکمی اعلام کرد امام موسی صدر و دو یار وی از لیبی وارد ایتالیا نشده اند و بدین ترتیب بهانه از دست افراد غرض ورز در لیبی گرفته شد. ما به منظور پیشبرد این موضوع روابط خود را در لیبی بهبود بخشیدیم و تصمیم گرفته ایم تا با این کشور در همین راستا همکاری کنیم.

نبیه بری با بیان این که تمام لبنان قذافی و رژیم او را عامل ناپدید شدن امام موسی صدر می دانند، تاکید کرد: لبنانی ها چشم امید به آزادسازی ایشان و دو یار وی دوخته اند و پس از گذشت 37 سال موضع جنبش امل و حزب‌الله و در راس آن سید حسن نصرالله و تمامی لبنانی ها در این خصوص تغییر نیافته است.

وی همچنین گفت: ما در جنبش امل هیچ موضوعی را در ارتباط با سرنوشت امام موسی صدر از ملت لبنان مخفی نمی کنیم و مردم را در جریان واقعیت ها قرار داده و خواهیم داد.

رئیس مجلس نمایندگان لبنان خاطرنشان کرد: به جز موارد اعلام شده سایر امور شایعاتی بیش نیست و مردم نباید به آنها توجه کنند.

از سوی دیگر، رییس مجلس لبنان همچنین گفت: توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 نقطه عطفی در تاریخ منطقه و جهان است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، رییس مجلس لبنان امضای توافقنامه هسته ای را آغازگر دوران جدیدی در تاریخ جهان و به خصوص خاورمیانه توصیف کرد و افزود: این توافقنامه آینده را تغییر می‌دهد و امنیت را به کل منطقه و به خصوص یمن و سوریه باز خواهد گرداند.

بری تصریح کرد: ما از توافقنامه هسته‌ای و شکستن محاصره ظالمانه ایران استقبال می‌کنیم و امیدواریم این توافق در بعد منطقه‌ای منتهی به گشایش‌های اقتصادی و توقف حمایت مالی از جنگ‌های کوچک و خشک شدن منابع مالی تروریست‌ها شود.

رییس پارلمان لبنان تاکید کرد: یکی از مسایل مهم، تحکیم روابط میان کشورهای عربی با همسایگان است و به نظر ما حل سیاسی مشکل یمن با مشارکت تمام گروه‌ها و طرف‌های یمنی ممکن خواهد بود.

از سوی دیگر، بری افزود: مشکلات فلسطینی‌ها امروز بیش از هر زمان دیگری است. از دست دادن حق بازگشت، چند دستگی گروه‌های فلسطینی، حوادث و نگرانی هایی که در اردوگاه‌های فلسطینی در لبنان پیش آمده، توقف کمک‌های آژانس امدادرسانی (آنروا) به فلسطینیان، اجبار لبنان به ارائه خدمات پزشکی به آوارگان فلسطینی و جنایاتی نظیر آتش زدن خانه فلسطینی ها همگی نشان می‌دهد که مردم فلسطین قربانی صهیونیسم شده‌اند.

بری تاکید کرد: در کشور سوریه که ملت و دولت آن بهای تروریست در همه جهان را یک جا می پردازند، باید قبل از هر چیز شکست دادن تروریسم در اولویت قرار بگیرد و فورا مقدمات حل و فصل سیاسی بحران این کشور فراهم شود. بعد از آن باید یک اتاق عملیات یکپارچه تشکیل شود و منابع تغدیه کننده تروریست ها خشک شوند.

وی ادامه داد: مقایسه دولت دمشق با تروریست‌ها بسیار خطرناک و سخیف است و به معنای تجزیه سوریه خواهد بود. من قبلا درباره خطر تجزیه سوریه هشدار داده ام و واقعیت این است که این کشور قربانی یک توطئه بزرگ است زیرا نقطه اتصال محور مقاومت به شمار می آید.

رییس مجلس لبنان با اشاره به این که تروریسم از مرزها گذشته و در محدوده جغرافیایی خلافت خودخوانده محصور نمانده است، افزود: تروریسم اکنون همه کشورهای عربی، اعضای شورای همکاری خلیج فارس، لیبی، تونس و کشور مالی را تهدید می‌کند و از این رو اقدامات یک‌جانبه برای مبارزه با آن کافی نیست.

وی تاکید کرد، یک اقدام هماهنگ و فراگیر عقیدتی با نظارت الازهر مصر و نجف و قم و ریاض برای زدودن تروریسم از چهره اسلام در کنار اقدام های داخلی و بین المللی برای ناکام گذاشتن طرح کوچاندن اقلیت های دینی لازم و ضروری به نظر می رسد.

52261

کد N940020