نبیه بری: درباره سرنوشت امام موسی صدر معامله نمی‌کنیم/ توافق ایران آینده را تغییر می‌دهد

سیاسی

رییس مجلس لبنان گفت: تنها راه برای عادی‌سازی روابط ما و لیبی این است که این کشور درباره مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر با لبنان همکاری کند.

به گزارش ایسنا، نبیه بری، رییس مجلس لبنان در سخنرانی خود به مناسبت سی و هفتمین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر با اشاره به این که "درباره سرنوشت امام موسی صدر و دو همراه وی هرگز معامله نخواهیم کرد"، گفت: هر گونه عادی‌سازی روابط با لیبی را رد می‌کنیم و تنها راه برای عادی‌سازی روابط لبنان و لیبی این است که این کشور درباره مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر با لبنان همکاری کند.

رییس مجلس لبنان همچنین گفت: توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 نقطه عطفی در تاریخ منطقه و جهان است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، رییس مجلس لبنان امضای توافقنامه هسته ای را آغازگر دوران جدیدی در تاریخ جهان و به خصوص خاورمیانه توصیف کرد و افزود: این توافقنامه آینده را تغییر می‌دهد و امنیت را به کل منطقه و به خصوص یمن و سوریه باز خواهد گرداند.

بری تصریح کرد: ما از توافقنامه هسته‌ای و شکستن محاصره ظالمانه ایران استقبال می‌کنیم و امیدواریم این توافق در بعد منطقه‌ای منتهی به گشایش‌های اقتصادی و توقف حمایت مالی از جنگ‌های کوچک و خشک شدن منابع مالی تروریست‌ها شود.

رییس پارلمان لبنان تاکید کرد: یکی از مسایل مهم، تحکیم روابط میان کشورهای عربی با همسایگان است و به نظر ما حل سیاسی مشکل یمن با مشارکت تمام گروه‌ها و طرف‌های یمنی ممکن خواهد بود.

از سوی دیگر، بری افزود: مشکلات فلسطینی‌ها امروز بیش از هر زمان دیگری است. از دست دادن حق بازگشت، چند دستگی گروه‌های فلسطینی، حوادث و نگرانی هایی که در اردوگاه‌های فلسطینی در لبنان پیش آمده، توقف کمک‌های آژانس امدادرسانی (آنروا) به فلسطینیان، اجبار لبنان به ارائه خدمات پزشکی به آوارگان فلسطینی و جنایاتی نظیر آتش زدن خانه فلسطینی ها همگی نشان می‌دهد که مردم فلسطین قربانی صهیونیسم شده‌اند.

بری تاکید کرد: در کشور سوریه که ملت و دولت آن بهای تروریست در همه جهان را یک جا می پردازند، باید قبل از هر چیز شکست دادن تروریسم در اولویت قرار بگیرد و فورا مقدمات حل و فصل سیاسی بحران این کشور فراهم شود. بعد از آن باید یک اتاق عملیات یکپارچه تشکیل شود و منابع تغدیه کننده تروریست ها خشک شوند.

وی ادامه داد: مقایسه دولت دمشق با تروریست‌ها بسیار خطرناک و سخیف است و به معنای تجزیه سوریه خواهد بود. من قبلا درباره خطر تجزیه سوریه هشدار داده ام و واقعیت این است که این کشور قربانی یک توطئه بزرگ است زیرا نقطه اتصال محور مقاومت به شمار می آید.

رییس مجلس لبنان با اشاره به این که تروریسم از مرزها گذشته و در محدوده جغرافیایی خلافت خودخوانده محصور نمانده است، افزود: تروریسم اکنون همه کشورهای عربی، اعضای شورای همکاری خلیج فارس، لیبی، تونس و کشور مالی را تهدید می‌کند و از این رو اقدامات یک‌جانبه برای مبارزه با آن کافی نیست.

وی تاکید کرد، یک اقدام هماهنگ و فراگیر عقیدتی با نظارت الازهر مصر و نجف و قم و ریاض برای زدودن تروریسم از چهره اسلام در کنار اقدام های داخلی و بین المللی برای ناکام گذاشتن طرح کوچاندن اقلیت های دینی لازم و ضروری به نظر می رسد.

انتهای پیام

کد N939770