دیپلمات سابق آلمانی:جنگ هسته ای در افغانستان یکی از گزینه های آمریکا بود

واحد مرکزی خبر نوشت: یک دیپلمات سابق آلمانی اعلام کرد آمریکا آماده بود پس از حملات یازده سپتامبر از سلاح هسته ای در جنگ با تروریسم در افغانستان استفاده کند.

میشاییل اشتاینر مشاور سابق گرهارد شرودر صدر اعظم پیشین آلمان در مصاحبه با نشریه اشپیگل گفت :
« دولت جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا در واکنش به حملات یازده سپتامبر ، همه احتمالات از جمله استفاده از سلاح هسته ای را در جنگ با تروریسم در افغانستان در نظر گرفته بود.»
وی افزود صدر اعظم وقت آلمان نگران بود که دولت آمریکا بیش از حد واکنش نشان دهد از این رو حمایت بی قید و شرط از واشنگتن را پس از حملات یازده سپتامبر رد کرد.
تنش های میان بوش و شرودر مدت ها بعد موجب مخالفت شدید آلمان با حمله نظامی به عراق در سال 2003 میلادی شد که فرانسه و روسیه نیز در این باره با آلمان هم نظر بودند.
اشتاینر 65 ساله که تابستان امسال بازنشسته شد چندین دهه یکی از دیپلمات های برجسته آلمان بود.
بر اساس گزارش های اولیه ، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا ) ظرف چهار روز پس از حملات یازده سپتامبر سال 2001 میلادی برنامه گسترده ای را برای مقابله با تروریسم در 92 کشور جهان ارائه داد.
آمریکا با اجرای این عملیات در کشورهای مختلف از جمله عراق ، افغانستان و پاکستان مسئول مرگ بیش از یک میلیون نفر شد.
جنگ های تحت فرماندهی آمریکا مستقیم و غیر مستقیم موجب مرگ حدود یک میلیون نفر در عراق ، 220 هزار نفر در افغانستان و 80 هزار نفر در پاکستان شد که در مجموع تعداد این تلفات به حدود یک میلیون و 300 هزار نفر رسید.
مایکل پین Michael Payne فعال مستقل اوایل امسال گفت استفاده از روش های تهاجمی دیگری چون حملات هواپیماهای بدون سرنشین و مداخله در امور داخلی دیگر کشورها ، آمریکا را در نظر جهانیان به تهدید بزرگی برای صلح جهانی تبدیل کرد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک ، حسین حقانی سفیر سابق پاکستان در آمریکا مارس سال 2015 میلادی در کنفرانسی درباره مبارزه با تروریسم گفت نبود انسجام و پیوستگی لازم در عملیات مقابله با تروریسم ازسوی آمریکا منجر به گسترش این پدیده شده است.

52261

کد N938916