مشاور سابق شرودر: آمریکا بمباران اتمی افغانستان را هم مد نظر داشت

یکی از مشاوران سابق گرهارد شرودر، صدراعظم آلمان گفت، آمریکا آماده بود تا از تسلیحات هسته‌ای در «جنگ خود علیه ترور» در افغانستان استفاده کند.

یکی از مشاوران سابق گرهارد شرودر، صدراعظم آلمان گفت، آمریکا آماده بود تا از تسلیحات هسته‌ای در «جنگ خود علیه ترور» در افغانستان استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مایکل اشتاینر، مشاور سابق گرهارد شرودر در مصاحبه با هفته‌نامه اشپیگل گفت که دولت جورج واکر بوش، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا واقعاً تمام گزینه‌های ممکن از جمله استفاده از سلاح هسته‌ای علیه افغانستان را در واکنش به حملات 11 سپتامبر در آمریکا بررسی کرد.

وی افزود: اسناد آن موجود است و صدراعظم وقت آلمان هراس داشت که دولت آمریکا در اولین شوک پس از حملات در واکنش زیاده روی کند.

علاوه بر این اشتاینر فاش کرد که گرهارد شرودر از ایده حمایت بدون شرط از ایالات متحده آمریکا در پی حملات 11 سپتامبر امتناع کرد.

وی گفت: یک کشور نمی‌تواند چک سفید امضا بدهد. تنش‌ها میان بوش و شرودر بعداً موجب شد تا به مخالفت جدی آلمان با مداخله نظامی در عراق در سال 2003 در کنار فرانسه و روسیه بینجامد.

مایکل اشتاینر 65 ساله که تابستان امسال بازنشست می‌شود، برای چندین دهه جزو دیپلمات‌های سرشناس آلمان بوده است.

همانطور که پیشتر گزارش شد، ظرف چهار روز پس از حملات 11 سپتامبر 2001، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) طرح گسترده‌ای را برای مقابله با "ترور" در 92 کشور ارائه کرد.

آمریکا از طریق کمپین‌های خود در عراق، افغانستان و پاکستان مسوول کشتن صدها هزار تن است.

گزارش گروه مردم نهاد «پزشکانی برای مسوولیت اجتماعی» نشان می‌دهد که جنگ‌های تحت رهبری آمریکا «مستقیم و غیرمستقیم» جان حدود یک میلیون عراقی، 220 هزار افغان و 80 هزار پاکستانی را گرفته است.

انتهای پیام

کد N938618