رییس جمهور/ پایانی/: اتهام به این دولت که متعلق به جناح خاصی است سخت خواهد بود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری صداوسیما که سوالی درباره برنامه دولت برای جلوگیری از سوء استفاده آمریکایی‌ها از فضای بعد از برجام و تلاش برای نفوذ در ایران پرسیده بود، اظهار کرد: اصل مساله که ما باید حواس‌مان را برای نفوذ قدرت‌های بزرگ و بخصوص آمریکا جمع کنیم کاملا درست است. مساله‌ای که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند یک رهنمود ملی است که همه ما باید به آن توجه کنیم. ما باید شرایطی را در خودمان ایجاد کنیم که جلوی نفوذها و رخنه‌ها را بگیریم. هر قدر قدرت اقتصادی و تکنولوژی ما افزایش یابد و وحدت و انسجام ملی بیشتری داشته باشیم و روابط دولت و ملت بالا برود احتمال نفوذ دشمن کم می‌شود.

وی افزود: اگر خدای ناکرده سرمایه اجتماعی از بین برود نه تنها رخنه بلکه اتوبان برای ورود دشمن باز می‌شود یا مثلا در اقتصاد اگر فقط نفت بفروشیم و کالا وارد کنیم راه دشمن باز می‌شود. هر قدر توسعه ملی ما بیشتر و تعامل ما با دنیا و همسایگان بیشتر شود رخنه سیاسی، فرهنگی و امنیتی کمتر می‌شود.

روحانی ادامه داد: ممکن است بعد از برجام و پساتحریم بعضی‌ها بگویند که شرایط باز می‌شود و ما وارد ایران می‌شویم و بیشتر می‌توانیم اثر بگذاریم اما ما باید کاری کنیم که نفوذ فکری، فرهنگی، اقتصادی و علمی ایران در منطقه و جهان بیشتر شود که البته این به معنی دخالت نیست. هر چه ملت آگاه‌تر باشد و روابط بین مردم صمیمی‌تر باشد می‌توان در برابر رخنه دشمن ایستادگی کرد و البته همه باید به نکته‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند توجه کنیم. جلوگیری از رخنه دشمن نه تنها دستور کار دولت بوده بلکه از ابتدا برنامه ما بر همین مبنا استوار شده و اینکه به دنبال بازسازی اقتصادی، افزایش اخلاق و انسجام و سرمایه اجتماعی بوده‌ایم بر همین مبناست.

رییس‌جمهور در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری ایرنا که درباره توسعه احزاب پرسیده بود، گفت: ما در کشوری هستیم که مبنای حکومت بر مبنای آراست و رای پایه اصلی برای مشروعیت حقوقی به حساب می‌آید. وقتی آرای مردم اساس و پایه مدیریت کشور است راه رقابت سالم در انتخابات، احزاب و تشکل‌ها خواهند بود و حتی انجمن‌های علمی و صنفی تاثیرگذارند. برنامه دولت از ابتدا این بود و از اول هم فراجناحی عمل کرد و اتهام به این دولت که متعلق به جناح خاصی است سخت خواهد بود. ما به هر دو جناح به معنای عام و به همه احزاب قانونی کشور احترام می‌گذاریم. در این دولت افرادی دور یک میز می‌نشینند که به هر دو جناح تمایل دارند.

وی اضافه کرد: اساس دولت تشدید رقابت‌های سالم انتخاباتی است بخصوص امسال که دو انتخابات مهم و همزمان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را پیشرو داریم و این مهم است که مردم در انتخابات حضور داشته باشند و کاری کنیم که رقابت‌ها بیشتر شود و همه احساس کنند که هستند. کلا کلمه انتخاب خیلی مهم است و انتخاب یعنی مردم در فضایی بتوانند چهره‌ها و افکار مختلف را ببینند و از بین آنها انتخاب کنند. هر چه فضا برای احزاب و گروه‌ها بیشتر باز باشد انتخاب بهتر صورت می‌گیرد و مردم با نشاط بیشتری شرکت می‌کنند و بهانه‌ها از دست کسانی که ایراد می‌گیرند گرفته می‌شود.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان که سوالی درباره همکار ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر بعد از لغو تحریم‌ها پرسیده بود، بیان کرد: در طول دو سال گذشته حتی قبل از اینکه به برجام و توافق برسیم روابط‌مان را با کشورهای حاشیه دریای خزر توسعه دادیم و رییس‌جمهورهای این کشورها به ایران سفر کردند و ما هم تقریبا به همه کشورها سفر داشته‌ایم و با روسیه نیز ارتباط داشتیم، سفرهای دیگری هم در پیش است.

وی افزود: ما با آذربایجان همکاری‌های فراوانی داریم و می‌توانیم داشته باشیم که هم در زمینه اقتصادی است و هم فعالیت مشترک در دریای خزر که یک منطقه نفتی در آن قرار دارد و می‌خواهیم با هم به آن ورود کنیم. خوشبختانه تبلیغات نادرستی که در برخی رسانه‌ها وجود داشت فروکش کرده و اطمینانی بین دو دولت برای ایجاد روابط بهتر وجود دارد. ما حتی می‌توانیم برای امنیت منطقه و استفاده از دریای خزر و کمک به محیط زیست آن با یکدیگر همکاری کنیم.

رییس‌جمهور در ادامه پرسش خبرنگار خبرگزاری اقتصادی موج را که درباره توانمندسازی بخش خصوصی در استقبال از شرکت‌های خارجی بود اینگونه پاسخ داد: یکی از برنامه‌هایی که دولت از آغاز داشت واگذاری امور مردم به مردم و بخش خصوصی بود. در بخش فرهنگی نیز چنین برنامه‌ای داریم چون هر چه بتوانیم این واگذاری را گسترش دهیم به نفع ماست بخصوص در اقتصاد ، جایی است که بهترین‌ها خصوصی‌ترین‌ها هستند و هر چه فضا به سمت عمومی پیش برود سخت می‌شود و رانت و فساد به وجود می‌آید.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در برخی سفرهای ما به کشورهای همسایه فعالان کارآفرین به همراه ما آمدند و فعالان بخش خصوصی آن کشورها نیز به ایران سفر کردند. ما در هر سفر استانی یک جلسه با کارآفرین‌ها می‌گذاریم. اساس برنامه ما تشویق بخش خصوصی برای حضور بیشتر است. در پساتحریم شرایط آماده‌تر می‌شود. از همه کارآفرینان دعوت می‌کنیم که به میدان بیایند. ما کار خودمان را که ایجاد آمادگی و ایجاد شرایط مناسب بود را انجام داده‌ایم و حالا نوبت کارآفرینان است تا به میدان بیایند و البته بهره‌اش هم برای کشور، ملت و خود آنهاست.

رییس‌جمهور در پاسخ به خبرنگار رادیو جوان درباره میزان امید و نشاطی که در جوان‌ها به وجود آمده و فعالیت‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است، گفت: تلاش ما بر این مبنا بوده که نسل جوان که یک سرمایه عظیم برای ماست امید و نشاط داشته باشد. امروز جوان‌ها در دانشگاه‌ها فعالند و بیش از چهار میلیون دانشجو داریم که باید فضا را برای حضورشان فعال‌تر کنیم. در محیط دانشگاه و علمی فضای بهتری به وجود آورده‌ایم و امروز جوانان در فضای آزادتری در حال فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: در هنر شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت‌های سیاسی و فعالیت احزاب فضای بهتری به وجود آورده و امیدواریم تلاش‌ها در بخش‌های مختلف برای جوانان قابل قبول باشد. البته در فضای پساتحریم فضای بهتری به وجود می‌آید و به ویژه اگر مساله اشتغال حل شود معضل ازدواج هم حل خواهد شد و با حل آن معضل اعتیاد نیز حل می‌شود.

روحانی در پایان با تشکر از رسانه‌ها، اظهار کرد: رسانه‌ها بار سنگین ارتباط بین دولت و مردم و مردم و دولت را بر دوش دارند. تلاش ما برای ایجاد فضای مناسب برای رسانه‌هاست و امیدوارم رسانه‌ها بتوانند در فضای مناسبی به حرکت خود ادامه دهند.

انتهای پیام

کد N938291