تاکید آمریکا بر "میانه‌روی" در توسعه قابلیت‌های هسته‌ای

سیاسی

دولت ایالات متحده آمریکا به کشورهای هسته‌ای خصوصاً پاکستان تاکید کرد که در گسترش ظرفیت‌های هسته‌ای خود «میانه‌روی» داشته باشند و به سمت جهان عاری از سلاح حرکت کنند.

دولت ایالات متحده آمریکا به کشورهای هسته‌ای خصوصاً پاکستان تاکید کرد که در گسترش ظرفیت‌های هسته‌ای خود «میانه‌روی» داشته باشند و به سمت جهان عاری از سلاح حرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما همچنان از تمام کشورهای مسلح به سلاح اتمی از جمله پاکستان می‌خواهیم تا در رابطه با گسترش ظرفیت‌های اتمی خود میانه‌روی داشته باشند.

در ادامه از جان کربی خواسته شد تا درباره گزارش دو اندیشکده آمریکا نظر بدهد.

موسسه صلح بین‌المللی "کارنگی ایندوومنت" و مرکز "استیمسون" گزارش داده‌اند که پاکستان به سرعت در حال گسترش ظرفیت‌های هسته‌ای خودش است و می‌تواند ظرف پنج تا 10 سال آتی به سومین انبار ذخایر تسلیحات اتمی جهان تبدیل شود. کربی گفت: ما به تازگی این گزارش را دیده‌ایم و در حال بررسی آن هستیم. نمی‌خواهم نکته قابل توجهی در رابطه با آن بگویم. من تنها بر دیدگاه باراک اوباما مبنی بر جهان عاری از تسلیحات هسته‌ای تاکید می‌کنم.

کربی درباره هشدار اخیر پاکستان مبنی بر اینکه هند نباید همانند یک ابرقدرت منطقه‌ای رفتار کند و باید در نظر داشته باشد که اسلام‌آباد یک قدرت هسته‌ای است، گفت که چنین سخنانی به کاهش تنش‌ها کمک نمی‌کند.

وی افزود: جان کری، وزیر خارجه آمریکا مرتبا می‌گوید که آمریکا می‌خواهد که این دو کشور با یکدیگر همکاری داشته باشند و از طریق گفت‌وگوی سازنده مسائل خود را حل کنند و ما می‌دانیم که مسائلی وجود دارد که بسیار قدیمی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: ما می‌خواهیم که شاهد کاهش تنش‌ها باشیم و گمانه‌زنی درباره استفاده احتمالی از تسلیحات هسته‌ای قطعاً کمکی به کاهش تنش‌ها نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N937476