شریعتمداری:۹۵ درصد جمعیت کل کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار می گیرد

لرستان

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: ۹۵ درصد جمعیت کل کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، محمد شریعتمداری در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان، با بیان اینکه اقدامات دولت تدبیر و امید در بعضی موارد مایه امید و نشاط شده است، اظهار کرد: با این‌حال نیازهای فراوانی همچنان وجود دارد و منابع موجود صرف به بهره‌برداری رسیدن سریع و به‌موقع پروژه‌هایی می‌شود که در زندگی مردم نقش اساسی دارد.

وی در رابطه با تعهدات سفر دولت به استان‌ها، بیان کرد این موضوعات در تهران پیگیری و همه وعده‌ها عملی می‌شود بنابراین اگر گفته‌شده تا پایان سال ۹۴ باید کاری به اتمام برسد، باید این کار انجام شود.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه «تاکنون هیچ وعده‌ای نبوده که از آن خارج شویم و در این زمینه استثناءهای خیلی معدودی مانند موضوع سد تنگ معشوره استان لرستان وجود دارد که یک موضوع خیلی بزرگ است»، ادامه داد: سد معشوره پروژه‌ای نیست که بلامعارض باشد همچنین این پروژه بدون اینکه قراردادی بین پیمانکار و وزارت نیرو تنظیم‌شده باشد، شروع ‌شده است.

وی با بیان اینکه «پروژه سد تنگ معشوره یک گرفتاری استان است ، بنابراین تلاش کردیم با گنجاندن آن در پروژه‌های سفر شرایطش را به شرایط طبیعی تبدیل کنیم»، افزود: آنچه تصمیم گرفته شد این بود که مشخصات فنی سد را تغییر بدهیم به‌گونه‌ای که حداقل آسیب را برای محیط‌زیست داشته باشد چراکه سازمان محیط‌زیست گزارش کامل و روشن منفی در حوزه‌های این سد داشت.

این مسئول یادآور شد: باید حجم مخزن سد تنگ معشوره را تغییر دهیم، همه این مسائل به وزارت نیرو ابلاغ‌شده و قرار شده که این کار انجام شود.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان اینکه منفعت اجرای طرح سد تنگ معشوره در زیر کشت بردن اراضی کوهدشت و حوزه آبریز است، گفت: به نظر می‌آید این کار باید زود‌تر راه‌اندازی شود بنابراین تمام تلاش ما بر این است که به آن سمت حرکت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به شورای برنامه‌ریزی استان گفت: شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها در یک منطقه جایگاه بسیار مهم و والایی دارد. بنابراین اگر استان فقط خود را سرگرم فعالیت روزمره کند و به مبحث کلان استان نپردازد به‌طور حتم به لحاظ توسعه و عمران شهری جاهای خوبی نخواهد رسید.

شریعتمداری با بیان اینکه علی‌رغم توسعه‌ای که در استان لرستان انجام‌گرفته در این توسعه نابهنجاری‌های فراوانی نیز وجود دارد و یک توسعه غیر متوازن اتفاق افتاده است، ادامه داد: در بحث توسعه لرستان بایستی مشخص شود که استان بر پایه کدام فعالیت اقتصادی به‌عنوان هسته مرکزی بچرخد چراکه در استان ظرفیت‌های مانند معدن، کشاورزی، دام‌پروری و گردشگری وجود دارد که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم لرستان را از هیچ‌کدام از این ظرفیت‌ها منفصل کنیم.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با تاکید براینکه بایستی هسته مرکزی توسعه استان معلوم باشد و بقیه ظرفیت‌های توسعه در کنار آن شکل بگیرد، اظهار کرد: در بررسی توسعه یکی از مهم‌ترین رسالت‌های خود استان است که پیشنهاد‌ات سازنده‌ای در این هیئت به مرکز ارائه و در جهت تصویب آن‌ها تلاش کند.

شریعتمداری گفت: با بررسی توسعه استان باید معلوم شود چقدر ارزش‌افزوده در حوزه‌ای مانند معدن، صنعت و کشاورزی باید به دست بیاید بنابراین حداقل در یک افق روشن پنج‌ساله بایستی روشن شود که در کدام زمینه‌ها به جایگاهی می رسیم.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به گازرسانی افزود: در حوزه گازرسانی قدم‌های خوبی در سال گذشته برداشته شد و گازرسانی به شهر‌ها و روستا‌ها با جدیت در دستور کار بوده و تا میانه‌سال ۹۶ نزدیک دو و نیم میلیون نفر خانوار به شبکه گاز کشور اضافه می‌شوند.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد جمعیت کل کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار خواهد گرفت، اضافه کرد: لرستان نیز طی دو سال گذشته پیشرفت خوبی در زمینه گازرسانی داشته به‌طوری‌که پیش از دولت تدبیر وامید ۳۳۵ روستا گازرسانی شده بود که با رشد ۱۰۵ درصد نسبت به گذشته در طی دو سال پیشرفت خوبی داشته و اکنون نیز ۴۰۷ روستا در دستور کار استانداری لرستان است.

انتهای پیام

کد N936185