رویترز: آژانس در حال بررسی اطلاعات ارائه شده ایران درباره پی‌ام‌دی است

تسنیم نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد همچنان در حال بررسی اطلاعات ارائه شده از سوی ایران درباره بحث ادعایی ابعاد احتمالی فعالیت های نظامی گذشته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز،‌آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد همچنان در حال بررسی اطلاعات ارائه شده از سوی ایران درباره بحث ادعایی ابعاد احتمالی فعالیت های نظامی گذشته (پی ام دی) است.
مدیر کل آژانس، یوکیا آمانو طی روزهای اخیر اعلام کرد تهران اطلاعات حساسی برای کاستن از نگرانی های ما درباره فعالیت های هسته ای گذشته خود ارسال کرده است هرچند که هنوز خیلی زود است درباره آن نتیجه گیری کنیم.

وی همچنین اضافه کرد که هنوز زود است که اظهار نظر کنیم که اطلاعاتی که ایران در تاریخ 15 اوت ارسال کرده جدید است یا خیر.
بر اساس گزارش محرمانه جدید آژانس که در اختیار رویترز قرار گرفته است به نظر می رسد ایران در بخشی از تاسیسات نظامی پارچین توسعه‌ای انجام داده که "به نظر می رسد بخش جدیدی به یکی از ساختمان‌های موجود در پارچین افزوده شده است."
آژانس در این گزارش اعلام کرده که از زمان گزارش قبلی، در بخشی خاص از سایت پارچین که تحت نظارت ماهواره‌ای است، آژانس تردد خودروها، تجهیزات و مصالحی که احتمالاً برای ساخت‌وساز به کار می‌روند، مشاهده کرده است.

پیش از این و در پاسخ به برخی ادعاهای رسانه های آمریکایی مبنی بر عملیات پاکسازی در پارچین، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک با صدور بیانیه‌ای این ادعاها را مضحک و تکرار همان سناریوهای تکراری و پوسیده ای دانست که در گذشته بارها تکرار شده و هر بار واهی بودن آنها به اثبات رسید.

نمایندگی کشورمان در این بیانیه اعلام کرده بود: منطقه نظامی پارچین منطقه گسترده و وسیعی است که مشتمل بر بخش‌های مختلف نظامی، صنعتی، اداری و مسکونی است و لذا انجام عملیات ساخت و ساز در آن امری طبیعی و جاری است. از سوی دیگر در یک هفته گذشته به دلیل نشست جاده در مقابل سد ماملو، که در جوار پارچین بوده ولی ارتباطی با آن مجموعه ندارد، اقدامات مهندسی گسترده ای به منظور ترمیم جاده صورت گرفته که مستلزم تردد ماشین آلات سنگین راهسازی بوده است.

5252

کد N936138

خواندنی از سراسر وب