تعهد آمریکا در ایفای نقش فعال در مناقشات مولداوی

آمريكا

وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای بر ایفای نقش فعالانه کشورش در گفت‌وگوهای 2+5 و حل مناقشات ترانس‌نیستریا تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای بر ایفای نقش فعالانه کشورش در گفت‌وگوهای 2+5 و حل مناقشات ترانس‌نیستریا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه اعلام کرد: اطمینان داشته باشید که آمریکا در حمایت خود از استقلال و تمامیت ارضی مولداوی متزلزل نخواهد شد و به ایفای نقش فعالانه در مذاکرات 2+5 که با هدف حل صلح‌آمیز مناقشه ترانس‌نیستریا در جریان است،‌ ادامه خواهد داد.

کری هم‌زمان با روز ملی مولداوی بیانیه خود را منتشر کرده است. وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه هم‌چنین بر حمایت کشورش از تلاش‌های دولت مولداوی برای اجرای اصلاحات در این کشور تاکید کرد.

ترانس‌نیستریا منطقه‌ای با اکثریت اوکراینی و روسی است که در سال 1990 از جمهوری مولداوی شوروی جدا شد و نگرانی پیوستن این منطقه به رومانی را ایجاد کرد.

این منطقه اکنون در تلاش است تا از سوی مجامع بین‌المللی به رسمیت شناخته شود اما دولت مولداوی پیشنهادی مبنی بر ارائه خودمختاری به این منطقه تحت یک کشور واحد را مطرح می‌کند.

گروه مذاکره‌کنندگان 2+5 شامل کشورهای روسیه، مولداوی، ترانس‌نیستریا، اوکراین، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا و هم‌چنین ناظرانی از اتحادیه اروپا و آمریکا می‌شود.

انتهای پیام

کد N935766