بلومبرگ: جمهوریخواهان قصد اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را دارند

تسنیم نوشت:


مخالفان توافق هسته‌ای ایران انتظار ندارند که رای گیری ماه آینده کنگره مطابق با نظر آنها پیش برود ولی آنها حتی برای روز بعد از شکست خود در رای گیری نیز برنامه ریزی کرده‌اند.

به‌گزارش بلومبرگ، جمهوریخواهان کنگره در حال تهیه کردن چند لایحه هستند. حتی اگر جمهوریخواهان نتوانند در مخالفت با توافق هسته ای ایران، موفق شوند، این طرح های پیشنهادی برای دموکراتها در سال 2016 میلادی، دردسرساز خواهد بود.

در مجلس نمایندگان، اد رویس رئیس کمیته امور خارجی یک طرح جدید برای اعمال تحریمها علیه ایران دارد که احتمالا در پاییز ارائه خواهد شد. این طرح مشابه طرحی است که مارک کرک و رابرت منندز 2 سناتور آمریکایی جمهوریخواه و دموکرات، در جریان مذاکرات هسته ای، مطرح کرده بودند.

در سنا نیز، کرک اکنون در حال همکاری با مارکو روبیو است تا قانون جدیدی را معرفی کند. منندز به صورت جداگانه در حال همکاری با لیندسی گراهام است. کرک و منندز همچنین طرحی را در دست بررسی دارند که قانون تحریم های ایران را به مدت 10 سال دیگر تمدید کند. اعتبار این قانون در پایان سال 2016 میلادی منقضی خواهد شد.

مقام های دولت اوباما از جمله جان کری وزیر خارجه و جک لو وزیر خزانه داری ماه گذشته به نمایندگان نسبت به اعمال هرگونه تحریم جدید علیه تهران هشدار دادند، حتی تحریم هایی که متمرکز بر فعالیت های غیر هسته ای ایران است.

لو در این باره تاکید کرد که "کنگره نمی تواند تحریم های هسته ای را با یک برچسب جدید، بار دیگر اعمال کند."

سخنگوهای مک کانل و جان بینر نیز تاکید کرده اند که این دو نفر هنوز موضعی را در قبال حمایت یا رد تحریم ها پس از اجرایی شدن توافق هسته ای با ایران اتخاذ نکرده اند.

مارک دوبویتز مدیر بنیاد دفاع و دموکراسی  از منتقدان توافق هسته ای، در این باره تاکید کرد: بحث بر سر قانون تحریم های جدید می تواند سیگنالی را برای بانک ها و شرکت های سراسر جهان بفرستد. طرح های جدید اساسا به دنبال افزایش ریسک همکاری مالی و تجاری با ایران است. این مساله به رئیس جمهور بعدی انعطاف بیشتری خواهد داد تا با توافق هسته ای برخورد کند.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر دولت آمریکا با تحریم های مربوط به حقوق بشر و تروریسم مخالفت کند، این مساله به آن معنا خواهد بود که هیچ راهی برای اعمال فشارهای معنادار بر ایران وجود نخواهد داشت.

52261

کد N934514