مبلغ واریز شده به حساب نخست وزیر مالزی توسط سعودی‌ها و برخی دیدگاه‌ها

رییس شعبه حزب آمنو در مرکز ایالت پاهانگ مالزی ادعا کرد که مبلغ 2.6 میلیارد رینگیت (700 میلیون دلار) از سوی عربستان سعودی به حساب "نجیب رزاق"، نخست وزیر این کشور به عنوان تقدیر از تلاش‌های مالزی در مقابله با داعش و عمل به مذهب اهل سنت و جماعت واریز شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از یک منبع رسانه‌ای مالزی، این موضوع پیش از این توسط نخست‌وزیر و رییس حزب آمنو به اطلاع 146 شعبه این حزب در سراسر مالزی ابلاغ شده است. همچنین گفته شده است نه تنها مالزی، بلکه مسلمانان جنوب فیلیپین و جنوب تایلند نیز از کمک‌های مشابه بهره‌مند شده‌اند.

این مقام حزبی در ادامه افزود: مبلغ مذکور وارد حساب شخصی نجیب شده و تمامی شعبات حزب نیز از توضیحات نجیب ابراز رضایت کرده‌اند.

نخست‌وزیر مالزی اخیرا یک بار دیگر از دریافت مبلغ فوق در حساب شخصی خود دفاع کرد و این را حق رییس حزب دانست که در این خصوص مورد سوال و بازجویی قرار نگیرد.

نجیب همچنین تاکید کرد در زمان ریاست عبدالله بداوی بر حزب و تصدی معاونت وی به هیچ وجه از رییس حزب در مورد منابع مالی حزب سوال نمی‌کرده است.

نجیب همچنین مبلغ پنج میلیون رینگیت در اختیار نمایندگان جبهه ملی در برابر 88 نماینده جبهه مخالفین به منظور اهداف توسعه‌ای در حوزه‌های آنها قرار داده است. این مبلغ قبلا یک میلیون رینگیت بوده و قرار است در آینده به آن اضافه گردد.

در عین حال واکنش نسبت به اظهارات نجیب متفاوت بوده است، از جمله اظهارات مشاور حزب داپ (مخالف دولت) مطالب گفته شده توسط نجیب را به دروغ اندر دروغ شبیه کرد و گفت: نجیب مجبور است برای سرپوش گذاشتن بر دروغ اولیه، چندین دروغ را به طور متوالی مطرح نماید چرا که در زمان دریافت مبلغ مذکور از سعودی (قبل از مارس 2013) اصلا داعشی در کار نبوده است، ضمن اینکه دقیقا پس از ظهور داعش به اعضای حزب خود توصیه کرده بود که شجاعت را از داعشی‌ها یاد بگیرند.

در همین راستا یک عضو کمیته مرکزی حزب آمنو از زاهد حمیدی، معاون نخست وزیر و وزیر کشور خواست افرادی که قصد سرنگونی دولت نجیب رزاق را دارند، معرفی کند.

زاهد حمیدی در واکنش به این درخواست، محی‌الدین یاسین، معاون سابق نخست‌وزیر را در این زمینه بی‌تقصیر خواند ولی گفت: رهبران جبهه مخالفان قصد داشتند موافقت 37 نماینده جبهه ملی را جهت براندازی دولت نجیب رزاق اخذ کنند.

ماهاتیر محمد نیز بار دیگر در ادامه انتقاد علیه نجیب، اظهار داشت: نجیب اگرچه ممکن است با هزینه مالی فراوان در انتخابات بعدی هم پیروز شود اما اوضاع اقتصادی کشور به ویژه ارزش رینگیت روند نزولی خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N934328