مشروح نشست خبری آمانو/ ایران تمایل زیادی به روشنگری دارد/برجام دستاورد بزرگی برای آژانس است

یوکیا آمانو

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری پس از نشست شورای حکام در مقر آژانس به سوالات خبرنگاران درباره توافق هسته ای پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری امروز که پس از نشست شورای حکام برگزار شد، تصریح کرد « نشست امروز شورای حکام را خواستار شدم تا مساله درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد را از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته ای ایران در چارچوب برجام مطرح کنم.

آمانو افزود: مسرورم که شورای حکام موافقت خود را اعلام کرد. این یکی از مهم ترین وظایف راستی آزمایی است که تاکنون آژانس بر عهده گرفته است. در نتیجه برجام، ایران اجرای پروتکل الحاقی را به تعهدات پادمانی خود در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه خواهد کرد.

از این تحول استقبال می کنم. پروتکل الحاقی ابزار قدرتمند ما برای راستی آزمایی است و از تقریباً شش سال پیش و زمانی که ریاست اژانس را برعهده گرفتم همواره از ایران خواستم پروتکل الحاقی را اجرا کند. وقتی پروتکل الحاقی اجرا شود، دسترسی بیشتری به اطلاعات و سایت ها « براساس نقشه راه این مساله تا پایان سال مشخص خواهد شد و متعهدیم ارزیابی نهایی خود را تا پانزدهم دسامبر ارائه دهیم. در باره این فرضیه نیز بحث کرده ایم، اما به تعهدات خود پایبندیم.»

در ادامه این کنفرانس خبری، یکی از خبرنگاران حاضر از آمانو پرسید دو روز دیگر آژانس بین المللی انرژی اتمی و قزاقستان قرار است توافقنامه ای را درباره بانک سوخت هسته ای امضا کنند. این مسئله به نگهداری اورانیوم غنی شده ایران با غلظت پایین نیز مربوط می شود. طرح کنترل بین المللی چرخه سوخت هسته ای را ابتدا البرادعی مدیر کل سابق آژانس مطرح کرده بود. آیا فکر می کنید امضای بانک سوخت هسته ای در قزاقستان طرح کنترل بین المللی چرخه سوخت را تقویت خواهد کرد. آیا شما شخصا تلاش می کنید در آینده این قضیه را دنبال کنید و ارتقا بخشید؟

آمانو گفت بله من به قزاقستان می روم تا توافقنامه میزبانی این بانک را با قزاقستان امضا کنم و بانک نگهداری اورانیوم غنی شده با غلظت پایین را در قزاقستان تاسیس کنیم. این طرحی بسیار مهم است که شورای حکام آن را تصویب کرده است. تاسیس این بانک توسط آژانس به تدارک اورانیوم غنی شده با غلظت پایین کمک خواهد کرد و انگیزه آن بیشتر از آنکه اقتصادی باشد برای مواقعی است که بازار دچار مشکل است. البته دو طرح دیگر نیز وجود دارد که یکی از آنها بانک سوخت روسیه و سیستم انگلیس است. اما بانک اورانیوم غنی شده با غلظت پایین آژانس سیستمی است که هنوز کامل نشده است و ما روی آن داریم کار می کنیم. من درباره برنامه های دیگر در این رابطه اطلاع ندارم.

خبرنگار دیگری گفت درباره مسئله ایران، چرا شما به نه میلیون و دویست هزار یورو بودجه نیاز دارید و در رابطه با اجرای برجام، چه مقدار نیروی انسانی نیاز دارید ، آیا می توانید در رابطه با تجهیزات مورد نیاز و مسائلی از این قبیل مثال بزنید؟
آمانو گفت من نمی توانم رقم دقیق را بگویم اما ما لازم داریم بازرسان بیشتری داشته باشیم که بتوانیم آنها را به ایران اعزام کنیم. همچنین باید تحلیلگران بیشتری نیز در مقر آژانس روی این مسئله کار کنند. درباره تجهیزات، برجام پیش بینی کرده است ترتیبات آنلاین غنی سازی اتخاذ کند و به این منظور از مهرهای الکترونیک استفاده خواهد شد. ما از تجهیزات راستی آزمایی نه فقط در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر استفاده می کنیم. اینها برخی از نمونه ها هستند. بنابراین نیاز به بازرسان و تحلیلگران بیشتر وجود دارد. البته برخی از تجهیزات که قرار است درباره ایران استفاده شود، جدید خواهند بود.

خبرنگار دیگری در ادامه این سوال پرسید، چند نفر در آژانس روی پرونده ایران کار خواهند کرد.
آمانو: راستی آزمایی را فقط بازرسان انجام نمی دهند. ما دوربینها و مهرهای الکترونیک و فناوریهای پیشرفته هم داریم. ما در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم. البته که بازرسان مهم هستند اما آنها بخشی و البته بخش مهمی از کار را انجام می دهند. ما به بازرسان بیشتری نیاز خواهیم داشت اما نمی گویم تغییر خیلی اساسی خواهد بود. در واقع افزایش خیلی زیاد نخواهد بود اما قابل توجه خواهد بود.

خبرنگار دیگری گفت من می خواهم سوالی سیاسی تر درباره ایران بپرسم. توافقنامه آژانس با ایران به کانون انتقادات در واشنگتن از کل توافقنامه هسته ای تبدیل شده است که باید برای شما ناامید کننده و دلسرد کننده باشد زیرا شما می خواهید از این توافقنامه حمایت شود نه اینکه با آن مخالفت شود. آیا فکر نمی کنید مخالفان این توافقنامه شما و آژانس را سپر بلا کرده باشند؟
آمانو گفت ما سازمانی سیاسی نیستیم. ما روی عناصر فنی تمرکز می کنیم. از نقطه نظر راستی آزمایی ، باور من این است که برجام دستاوردی مثبت برای آژانس است. وقتی برجام اجرا شود، پروتکل الحاقی اجرا خواهد شد، قانون اصلاح شده 3.1 اجرا خواهد شد. همچنین تدابیر شفافیت زا نیز اجرا خواهد شد. اینها محکمترین و قویترین رژیم از پادمانها در جهان فعلی است. من باید اضافه کنم با اجرای برجام ، فعالیتهای هسته ای ایران کاهش خواهد یافت. اگر برجام اجرا نشود، ما همچنان به اجرای توافقنامه جامع پادمان محدود خواهیم بود و ابعاد فعالیتهای هسته ای ایران همانطور خواهد ماند یا توسعه پیدا خواهد کرد. از نقطه نظر راستی آزمایی، اجرای برجام دستاوردی خالص و مثبت برای ماست. از این رو استقبال می کنم که آژانس برجام را اجرا کند.

5252

کد N934111