به بهانه مقابله با روسیه؛

جنگنده های آمریکایی در آسمان اروپا به پرواز در می آیند

سیاسی

آمریکا در اقدامی با عنوان طرح دفاع کشورهای اروپایی و به بهانه تقویت سیستم دفاعی ناتو در مقابل روسیه جنگنده های بیشتری را در اروپا مستقر می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه اکسپرس، «دبورا جیمز» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا از پرواز جنگنده های F-۲۲ این کشور بر فراز کشورهای اروپایی در راستای برنامه دفاع اروپایی خبر داد.

البته هنوز مقامات آمریکایی و انگلیسی از تاریخ و مکان دقیق استقرار جنگنده های نظامی اطلاعی نداده اند ولی احتمال می رود بسیاری از جنگنده ها در پایگاههای انگلیس مستقر شوند.

این در حالی است که سفارت آمریکا در لندن از این خبر اظهار بی اطلاعی کرده و می گوید هیچگونه اطلاعاتی درباره جزئیات این طرح در اختیار ندارد. طرح مذکور ماه ژوئن گذشته توسط اوباما برای تقویت سیستم دفاعی ناتو در مقابل روسیه و در پاسخ به بحران اوکراین پیشنهاد شد.

طبق این طرح تجهیزات نظامی آمریکا برای مقابله با تهدیدهای احتمالی روسیه به کمک کشورهای اروپایی می آید. با این حال یکی از اهداف پشت پرده این طرح در کشورهای شرق اروپایی بهبود روابط نظامی آمریکا با کشورهایی مثل گرجستان و اوکراین برای جلوگیری از نفوذ روسیه در این کشورها ارزیابی می شود.