با اشاره به متممی در قانون اختیارات دفاع ملی

واشنگتن تایمز: اوباما می‌تواند کنگره را دور بزند

سیاسی

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با اشاره به اختیارات رییس‌جمهور آمریکا برای اجرای قانون اختیارات دفاع ملی نوشت: اوباما قادر است با توجه به این اختیار بر مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای غلبه کند.

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با اشاره به اختیارات رییس‌جمهور آمریکا برای اجرای قانون اختیارات دفاع ملی نوشت: اوباما قادر است با توجه به این اختیار بر مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای غلبه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه واشنگتن تایمز در ادامه گزارش خود نوشت: حتی مخالفت هر دو حزب آمریکا با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در کنگره، باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا را برای اجرای این توافق متوقف نخواهد کرد. بنابراین، رای گیری ماه آینده قانون‌گذاران درباره‌ی توافق هسته‌ای تنها یک هشدار به اروپایی‌ها برای از سرگیری روابط تجاری‌شان با تهران پیش از انتخاب رییس‌جمهوری آینده آمریکا است.

هرید رید، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا روز یک‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه اینترنتی‌اش قویا از توافق هسته‌ای حمایت کرد که به عنوان قوی‌ترین دموکرات حامی توافق موجب ترغیب هم‌حزبی‌های خود برای ادامه راهش می‌شود.

هر چند تعداد زیادی از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در سنا و مجلس نمایندگان با توافق اعلام مخالفت کرده‌اند اما اوباما قدرت اجرایی برای این که خود تحریم‌های ایران را لغو کند دارد.

مارک دوبوویتز، رییس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها گفت: رییس‌جمهور اوباما قدرت کافی برای مغلوب کردن کنگره را دارد. وی همواره طرحی را در ذهن خود دارد که نیازی به تایید کنگره ندارد. راهی که دولت برای این کار در پیش گرفته غیرقابل توقف است.

به نوشته واشنگتن تایمز، اوباما به تنهایی می‌تواند نام بانک‌های ایرانی و نهادهای تجاری و اشخاص تحت تحریم را از فهرست تحریم‌ها حذف کند.

او هم‌چنین می‌تواند به وزارت خزانه‌داری دستور دهد مجوز داد و ستدهای مالی و تجاری با ایران را صادر کند.

رییس‌جمهور علاوه بر این می‌تواند با غیرقانونی دانستن قانونی که در سال 2012 توسط کنگره به تصویب رسید، تحریم‌ها در حوزه صادرات نفت ایران را کاهش دهد.

بر اساس بند 1245 قانون اختیارات دفاع ملی، رییس‌جمهور آمریکا باید دارایی‌های بانک‌های ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران را مسدود کند و با اعمال تحریم‌هایی بر بانک‌های خارجی که داد و ستدهای مالی قابل توجهی با بانک مرکزی ایران دارند، درآمدی نفتی این کشور را کاهش دهد.

اما اوباما در زمان تایید قانون اختیارات دفاع ملی، متممی را به این بند اضافه کرد که بر اساس آن رییس‌جمهور قادر است بند 1245 را غیرالزام‌آور بداند چون به منزله دخالت در اختیارات قانونی‌اش در برقراری روابط خارجی است.

دوبوویتز در ادامه تاکید کرد: وی جمهوری خواهان را برای شکایت از او در دادگاه‌ها به چالش خواهد کشید. رییس‌جمهور می‌تواند این قانون را دور بزند و تحریم‌های زیادی را کاهش دهد.

واشنگتن تایمز در ادامه نوشت: رییس‌جمهور اوباما که اکنون پس از تعطیلات دو هفته‌ای خود به واشنگتن بازگشته است به تلاش‌های خود برای تصویب توافق هسته‌ای ادامه خواهد داد. وی قرار است برای سازمان‌های یهودی سخنرانی کند و به سوالات در این زمینه پاسخ دهد.

کاخ سفید اکنون علاوه بر هری رید، حمایت جرولد نادلر، نماینده یهودی دموکرات از نیویورک را در اختیار دارد که گفته بود منتقدان توافق هسته‌ای نتوانسته‌اند یک گزینه جایگزین مناسب را برای توافق ارائه دهند.

انتهای پیام

کد N932130