توسط مقام ارشد فلسطینی صورت گرفت؛

تکذیب استعفای ابومازن از ریاست کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش

سیاسی

«صائب عریقات» عضو ارشد کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در سخنانی اخبار منتشر شده در رسانه ها مبنی بر کناره گیری محمود عباس از ریاست این کمیته را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه لبنانی النشره، «صائب عریقات» عضو ارشد کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین امروز یکشنبه ضمن تکذیب استعفای محمود عباس از سِمَت ریاست این کمیته، این اخبار را «بی اساس» خواند.

بر اساس این گزارش وی در این زمینه تصریح کرد: نه تنها عباس بلکه هیچیک از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین از سمت های خود استعفا نداده و ریاست شورای ملی فلسطین تاکنون هیچ استعفانامه ای را از سوی اعضای این کمیته دریافت نکرده است.

پیشتر «واصل ابو یوسف» عضو کمیته مرکزی ساف که شورای رهبری این سازمان است، گفته بود: با توجه به کناره گیری ابومازن رئیس کمیته اجرایی و بیش از نیمی از اعضای آن یک خلأ قانونی به وجود آمد که بعد از آن مجلس ملی فلسطین برای برگزاری نشست فوق العاده برای انتخاب اعضای جدید کمیته اجرایی ساف دعوت کرد.

این در حالی است که مجلس ملی فلسطین از سال ۱۹۹۶ تا کنون جلسه رسمی نداشته و تنها در سال ۱۹۹۸ در استقبال از بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا در سفر خود به غزه، جلسه استقبال برگزار کرده است.

طی روزهای اخیر منابع آگاه اعلام کرده بودند محمود عباس خود را برای استعفا و کناره گیری از عرصه سیاسی آماده می کند و به دنبال ساماندهی نهادهای فلسطینی برای اداره امور تشکیلات و سازمان آزادی بخش فلسطین بعد از استعفای خود است.

گفتنی است کمیته اجرایی ساف متشکل از گروه های مختلف فلسطینی به جز جنبش های حماس و جهاد اسلامی است. این کمیته همچون رهبری سیاسی است که تصمیمات سرنوشت ساز در مورد شرایط سیاسی و نزاع فلسطینی-اسرائیلی را اتخاذ می کند. همچنین کمیته اجرایی متشکل از رهبران عالیرتبه ساف است که توسط مجلس ملی فلسطین انتخاب می شود.