آیت الله سیستانی نسبت به تجزیه عراق هشدار داد

سیاسی

مرجع عالیقدر شیعیان عراق در گفتگویی نسبت به تجزیه این کشور هشدار داد و اعلام کرد که هیچ عراقی دوستدار وطن خواهان این مسئله نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، «آیت الله علی سیستانی» مرجع عالیقدر شیعیان عراق در گفتگو با فرانس پرس نسبت به تجزیه عراق هشدار داد  و گفت: اگر از طریق مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی در زمینه های مختلف اصلاحات واقعی که باید در عراق صورت بگیرد رخ ندهد پیش بینی می شود اوضاع از قبل بدتر شود و چه بسا منجر به تجزیه شود که هیچ عراقی دوستدار وطن خواهان آن نیست.

آیت الله سیستانی سیاستمدارانی که از سال ۲۰۰۳ حکومت را در اختیار داشتند را مسئول اوضاع کنونی عراق دانست. فساد از جمله عواملی است که در اشغال مساحت وسیعی از عراق توسط گروه داعش نقش داشته است.

وی تصریح کرد: مرجعیت عالی عراق همواره خواستار مبارزه با فساد، اصلاح نهادها و بهبود خدمات رسانی بوده و نسبت به عواقب تاخیر در این مسائل هشدار داده است.

مرجع عالیقدر شیعیان عراق در ادامه گفت: با آغاز اعتراضات اخیر عراق، مرجعیت زمان را مناسب دید تا از مسئولان کشور از جمله نخست وزیر بخواهد برای مبارزه با تروریسم و تحقق عدالت اجتماعی اقدامات جدی و قاطعی را اتخاذ کند.