واکنش ایران به ادعای آسوشیتدپرس درباره مفاد محرمانه توافق

تسنیم نوشت:

معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی مطالب منتشر شده در برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر دسترسی به اطلاعات مربوط به توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را گمانه‌زنی دانست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، مطالب منتشر شده در برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر دسترسی به اطلاعات مربوط به توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را گمانه‌زنی دانست.

بهروز کمالوندی گفت: آژانس تاکنون به تعهداتش درخصوص حفظ اسناد و اطلاعات محرمانه توافق دوجانبه با کشورمان پایبند مانده و اقدامی که حاکی از نقض این تعهدات باشد صورت نگرفته است.
وی تأکید کرد: در برنامه همکاری ایران و آژانس برای حل و فصل موضوعات گذشته، ملاحظات کشورمان مد نظر قرار گرفته است و این برنامه به‌خوبی پیش می‌رود.

کمالوندی گفت: به همین منظور در چارچوب اقدامات اولیه، اطلاعات مرتبط با سؤالات مد نظر آژانس را تا پیش از موعد مقرر، یعنی 15 اوت ارائه کردیم که آژانس نیز با صدور بیانیه‌ای آن را اعلام کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس دیروز با انتشار گزارشی با ادعای دستیابی به سند محرمانه همکاری ایران و آژانس اعلام کرد: بر اساس این توافق به ایران اجازه داده شده تا از کارشناسان خود برای بازرسی از تأسیسات مشکوک استفاده کند.
گزارش مورد ادعای این خبرگزاری آمریکایی موجب واکنش نمایندگان کنگره آمریکا شده است و مخالفان توافق از جمله اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خواستند تا فقط بازرسان بین المللی اجازه بازرسی و نظارت بر تأسیسات هسته‌ای ایران را داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در پاسخ به سؤالی درباره این گزارش گفت: ما به طرحهای فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی ابعاد نظامی احتمالی فعالیت‌های گذشته ایران اطمینان داریم.

5252

کد N927542