هاشمی رفسنجانی:

دست‌هایی در کارند تا روابط ایران و ترکیه مخدوش شود

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني,ترکیه,ایران و ترکیه

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رقابت ایران و ترکیه در مسایل منطقه‌ای را بی‌دلیل خواند و تاکید کرد: تجربه می‌گوید همکاری دو کشور باعث تقویت و تداوم امنیت داخلی دو کشور خواهد بود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با «رضا حاکان تکین» سفیر ترکیه در ایران، مسؤولیت سفارت‌های دو کشور در تهران و استامبول را در شرایط حساس منطقه برای ایران و ترکیه مهم خواند و گفت: خیلی مشهود است که دست‌هایی در کارند تا روابط دو کشور مخدوش شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حمله‌های اخیر به کامیون‌ها و خطوط گاز را هشدار دهنده توصیف و اظهار کرد: در این شرایط بعضی از رسانه‌ها افراطی با اغراض نادرست، باعث تحریک احساسات می‌شوند و راه درست مقابله با این توطئه‌ها، رفت‌ و آمدهای جدی مسؤولین دو کشور است تا مواظبت کنند که روابط قدیمی و ریشه‌دار ایران و ترکیه مخدوش نشود.

هاشمی رفسنجانی نقش ایران و ترکیه را در ایجاد ثبات منطقه‌ای و تداوم آن بسیار مؤثر دانست و خاطر نشان کرد: الحمدلله زمینه‌های همکاری‌های دو کشور وسیع است که می‌توانیم همکاری‌های با دوامی داشته باشیم.

وی اتفاقات مربوط به انتخابات اخیر ترکیه و عدم تشکیل ائتلاف برای تشکیل دولت را نشانه خوبی ندانست و گفت: باید هوشیار باشید تا احزاب مهم ترکیه در اداره کشور جدّی باشند و مصالح ملی کشور در اولویت سیاست‌هایشان باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابزار امیدواری برای عبور ترکیه از اوضاع فعلی، اظهار کرد: مواظب باشید که سموم این شرایط در جامعه شما رسوب نکند.

وی در ادامه همزمانی این شرایط با تشدید پدیده شوم تروریسم در اطراف ترکیه را خطرناک توصیف کرد و گفت: بعید نیست که داعش در این مدت در ترکیه پناهگاه‌هایی برای خود درست کرده باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به توافق هسته‌ای ایران و صف‌بندی گروه‌های مخالف و موافق در کشورهای غربی و به ویژه آمریکا اشاره کرد و گفت: اسرائیل و بعضی از کشورهای منطقه هم به خاطر نگرانی‌های خود، از هر راهی برای کارشکنی اقدام می‌کنند.

وی مسایل فلسطین، عراق و سوریه را تأسف‌بار خواند و خاطر نشان کرد: اگر ایران و ترکیه هماهنگ عمل کنند، می‌توانند در همه این کشورها تأثیرات مثبت داشته باشند.

هاشمی رفسنجانی رقابت ایران و ترکیه در مسایل منطقه‌ای را بی‌دلیل خواند و گفت: تجربه می‌گوید همکاری دو کشور باعث تقویت و تداوم امنیت داخلی دو کشور خواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با طبیعی خواندن اختلاف نظر کشورها در مسایل، اظهار کرد: هنر دیپلماسی مقایسه نفع و ضررهای موضع‌گیری‌ها و ترجیح منافع و مصالح پایدار بر موضوعات زودگذر است.

وی در خصوص دلخوری‌های سیاسی اخیر، با تأکید بر اینکه «خودسرها نباید سیاست‌های رسمی دو کشور را مخدوش کنند»، گفت: علاجش آسان است و آن اینکه مسؤولان با رفت‌وآمدها و تأکید بر همکاری‌ها، سیاست رسمی دو کشور را تقویت کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری سابق ایران، ترکیه و سوریه برای مهار زیاده‌خواهی حزب بعث در زمان صدام و تشکیل D8 از سوی «اربکان« را تجربه‌ه‌ای بسیار موفق توصیف کرد و افزود: در این شرایط هم می‌توان با همان دلیل و منطق سیاسی همکاری‌ها را گسترش داد.

وی در پاسخ به پرسش سفیر ترکیه مبنی براینکه «برنامه ایران در شرایط جدید پس از توافق برای همکاری با کشورهای منطقه و به ویژه عربستان چیست؟»، گفت: ایران بارها اعلام کرد که در فضای احترام متقابل ، خواستار گسترش روابط، مخصوصاً کشورهای مسلمان و به ویژه همسایگان است و در عمل هم ثابت کردیم هیچ مزاحمتی برای کشورهای منطقه نداریم و کشورها نباید فریب القائات صهیونیست‌ها را بخورند.

انتهای پیام

کد N927087