گزارش ایسنا از بزرگداشت نود و ششمین سالروز استقلال افغانستان

رحمانی فضلی: ایران به حاشیه مرزهای خود بسیار با جدیت نگاه می‌کند

سیاسی

مراسم بزرگداشت نود و ششمین سالروز استقلال جمهوری اسلامی افغانستان، سه‌شنبه شب در محل اقامت سفیر این کشور در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رحمانی فضلی، وزیر کشور در مراسم روز استقلال جمهوری اسلامی افغانستان در سخنانی با بیان اینکه تشکیل دولت وحدت ملی که با درایت رهبران سیاسی و مشارکت مردم افغانستان صورت گرفت فرصتی برای انسجام ملی است، افزود: با اجرایی شدن اهداف دولت و ملت افغانستان روند استقرار ثبات و آرامش و توسعه سیاسی اقتصادی فراهم خواهد شد.

وی گفت: توسعه و تقویت همه‌جانبه روابط با همه کشورهای همسایه از برنامه‌ها و اولویت‌های دولت تدبیرو امید و مورد تاکید جدی آقای روحانی است.

رحمانی فضلی گفت: در 14 سال گذشته روابط تهران - کابل دوستانه و در تاریخ روابط دو کشور کم‌نظیر بوده است. اگرچه دو کشور در برخی موضوعات و روابط دوجانبه اختلاف‌نظر دارند اما اشتراک نظرها آن‌قدر زیاد است که این اختلافات ناچیز است.

وی تاکید کرد: ایران همواره از وحدت ملی و تمامیت ارضی کشورهای همسایه حمایت کرده و توسعه همه‌جانبه و پایدار افغانستان را در راستای منافع دو کشور می‌داند.

وزیر کشور با بیان اینکه ایران به حاشیه مرزهای خود با توجه به اهمیت امنیت، بسیار با جدیت نگاه می‌کند، گفت: ما نسبت به مرزهای خود بی‌تفاوت نیستیم و با وجود هزینه زیادی که در راه مقابله با گروه‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر می‌پردازیم، آمادگی داریم تا در طرح‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای مقابله با این دو پدیده شوم که ساختاری جدایی‌ناپذیر دارند، همکاری و مشارکت کنیم.

وی با اشاره به تحولات افغانستان تصریح کرد: در یک سال اخیر افغانستان روزهای سختی به لحاظ امنیتی پشت سر گذاشته است اما نیروهای مسلح این کشور با وجود تمامی کمبودها در برقراری امنیت به خوبی ایفای نقش کرده‌اند. امروز می‌توان گفت برای تامین امنیت در افغانستان نیازی به نیروهای فرامنطقه‌ای نیست چرا که نیروهای افغان اکنون تجربه و توان کافی برای دفاع از کشور خود را دارند.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به اقداماتی که ایران برای اتباع افغانستان و نیز در همکاری با این کشور انجام داده است، اشاره کرد و گفت: در یک دهه گذشته ایران 370 میلیون دلار در بازسازی افغانستان مشارکت داشته است و در آینده آمادگی دارد با همراهی کشورهای منطقه و بین‌الملل در توسعه افغانستان و نیز مقابله با تروریسم همکاری کند. هم اکنون حدود 850 هزار اتباع افغان در ایران هستند که 97 درصد آن‌ها در شهرها و 3 درصد آن‌ها در مهمان‌شهرها اقامت دارند. این درحالی است که در تمام کشورهای جهان تمامی افراد مشابه با افغان‌ها در ایران در اقامت‌گاه‌ها یا کمپ‌ها نگهداری می‌شوند.

وی ادامه داد:‌ ثبت نام حدود 50 هزار نفر از فرزندان غیرمجاز اتباع افغان برای سال 94 و 95 و نیز پوشش بیمه‌ای 850 هزار نفر از اتباع با اولویت بیماران خاص از جمله اقداماتی است که جمهوری اسلامی ایران در دو سال گذشته صورت داده است.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: ساماندهی اتباع مجاز و پایان دادن به حضور دوران غیرمجاز در ایران در دستور کار وزارت کشور و دولت قرار دارد و در همین چارچوب جلسات و کمیته‌هایی برگزار شده است. همچنین اکنون اجلاس دوجانبه تهران – کابل در افغانستان در همین رابطه در حال برگزاری است.

وزیر کشور تاکید کرد: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسباتش با همسایگان از جمله افغانستان نداشته و همواره خواستار رفع موانع موجود در راستای تامین منافع متقابل بوده است. افغانستان از شرکای تجاری مهم ایران است و صادرات ایران به این کشور در سال گذشته بالغ بر 2 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است و امیدواریم به گسترش روابط در این زمینه ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: وزارت کشور متولی برگزاری کمیسیون‌های مشترک بین دو کشور است و در آینده نزدیک پنجمین کمیسیون مشترک در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا همچنین در ادامه این مراسم، "محقق"، معاون اجرایی رییس اجرایی دولت افغانستان در سخنانی با تبریک نود و ششمین سالگرد استقلال افغانستان تاکید کرد: حکومت وحدت ملی مصمم است تا سیاست‌های دوستانه‌ای را با همه جهان و همسایگانش داشته، آن را تعمیق بخشد. ایران یکی از کشورهای مهمی است که می‌تواند در عرصه‌های مختلف با افغانستان روابط تنگاتنگی را داشته باشد.

وی گفت:‌ کمیته‌های کاری که برای تعریف مناسبات میان دو کشور در تمامی زمینه ها درنظر گرفته شده است به زودی کار خود را آغاز می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به خطرهایی که افغانستان را تهدید می‌کند و مردم این کشور از آن رنج می‌برند، گفت: آنچه افغانستان از آن رنج می‌برد و رنج تمام دنیا و بشریت است و افغانستان در این اواخر بیش از پیش تحت تاثیر آن، مورد هجوم قرار گرفته، تروریسم بین‌المللی است. یک هفته پیش انفجاراتی را در افغانستان شاهد بودید که بسیار وحشیانه بود. اما این خطر تنها برای افغانستان نیست بلکه هشداری است برای همه کشورها چرا که تروریسم و داعش که نمونه بدترین نوع آن است یک ابولای همه‌گیر است که اگر همگی مانع آن نشویم به زودی دامن همه ما را خواهد گرفت.

وی گفت: توقع افغانستان از همه دنیا و همسایگانش این است که در مهار این بلای آسمانی با افغانستان همکاری کنند و افغانستان در این زمینه خط مقدم مقابله با تروریسم بین‌المللی است.

به گزارش ایسنا در این مراسم که در محل اقامت سفیر افغانستان در تهران برگزار شد، بسیاری از سفیران کشورهای مختلف مقیم تهران، مسئولان دستگاه‌های مختلف کشورمان حضور داشتند. همچنین حداد عادل، نماینده مجلس، استاندار خراسان رضوی، سفیر پیشین ایران در افغانستان، رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه حضور داشتند.

همچنین سفیر افغانستان در تهران در این مراسم با استقبال از حضور میهمانان در مراسم روز ملی استقلال افغانستان، ابراز امیدواری کرد که روابط میان ایران و افغانستان هرچه بیشتر گسترش یابد.

انتهای پیام

کد N926014