وزیر نفت: در شرایط تحریمی مجبور به فروش مدت دار نفت هستیم

وزیر نفت اظهار کرد: در شرایط تحریمی و در شرایطی که امکان گشایش ال سی برای کشورمان وجود ندارد ما مجبوریم نفت را به صورت مدت‌دار بفروشیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیژن نامدار زنگنه که در پاسخ به سوال نماینده ارومیه در جلسه علنی امروز تصریح کرد: ما پیش از تشدید تحریم ها و بر اساس عرف منطقه پس از گشایش ال سی مبلغ نفت فروخته شده را بین 30 روز تا 60 روز دریافت می‌کردیم. اما بعد از شدت گرفتن تحریم‌ها و طولانی شدن روند انتقال پول به داخل کشور این 30 روز به 90 روز افزایش یافت و در برخی برهه ها نیز مبلغ نفت فروخته شده بیش از این زمان در اختیار شرکت خریدار باقی می ماند.

وی افزود: برای دریافت وجه نفت فروخته شده ما مجبور بودیم با استفاده از بانک واسطه پول‌ها را داخل کشور منتقل کنیم و ناچارا زمان زیادی برای وصول مبالغ ارزی حاصل از فروش نفت طی می‌شد که البته بعد از توافق ژنو بخشی از این مبالغ به داخل کشور باز گشت.

وزیر نفت ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن برجام این مشکل مرتفع شود و شاهد آن باشیم که بر اساس عرف بین‌المللی و شرایط انتقال فروش و صادرات نفت در منطقه زمان طولانی نفت روز تا 180 روزه برای دریافت وجوه نفت کاهش یافت.

ادامه دارد

کد N925288