سبحانی‌نیا تاکید کرد

لزوم هماهنگی روسای قوا در مورد ارائه یا عدم ارائه لایحه برجام به مجلس

دولت,مجلس شوراي اسلامي,برجام

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر ضرورت هماهنگی روسای قوه مقننه و مجریه در مورد ارائه یا عدم ارائه لایحه برجام به مجلس تاکید کرد.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر ضرورت هماهنگی روسای قوه مقننه و مجریه در مورد ارائه یا عدم ارائه لایحه برجام به مجلس تاکید کرد.

‌حجت الاسلام و المسلمین حسین سبحانی نیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: بسیاری از نمایندگان و همچنین حقوقدانان معتقدند که برجام باید به شکل لایحه تقدیم مجلس شود. البته در این باره اختلاف نظرهایی هم وجود دارد و برخی می گویند تصویب آن در مجلس ضرورتی ندارد. البته اخیرا دبیر شورای نگهبان هم گفته که برجام باید در مجلس مطرح شود.

وی ادامه داد: البته در نظام جمهوری اسلامی برای مسائل چالشی فصل الخطاب وجود دارد و رهبری حرف آخر را می زنند اما فعلا ضرورت ورود ایشان به این مرحله وجود ندارد و ایشان گفته‌اند که راهکارهای قانونی دراین زمینه طی شود. قانون هم این حق را به مجلس داده که موضوع در مجلس بررسی شود، البته نهایتا باید بین رئیس مجلس و رئیس جمهور در این رابطه هماهنگی انجام شود.

سبحانی‌نیا درباره نحوه رسیدگی به برنامه جامع اقدام مشترک در کشورهای عضو 1+5 نیز تصریح کرد: ما وظیفه خودمان را داریم و جمهوری اسلامی هم قانون خودش را اجرا می‌کند. اینکه شیوه بررسی برجام در سایر کشورها چیست به خودشان مربوط است ولی قانون اساسی در اصول 77 و 125 صراحت دارد که عهدنامه ، مقاوله نامه ها ، قراردادها و موافقت های بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد و آنچه که برای ما ملاک است رعایت قوانین جمهوری اسلامی است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد:‌ به هر صورت این توافق تعهداتی را برای کشور ایجاد می‌کند و به همین دلیل مجلس باید در این باره تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

وی همچنین اضافه کرد:‌بررسی برجام در مجلس الزاما به معنی رد آن نیست و ممکن است مجلس آن را تائید کند اما مهم این است که راهکار قانونی در این باره طی شود.

انتهای پیام

کد N924184