تاکید دادستان نظامی آذربایجان‌غربی بر اجرای دستورات قضایی توسط ضابطان

سازمان قضايي نيروهاي مسلح,دادگستري آذربايجان غربي

همایش فصلی مسئولان قضایی و بازرسی نیروهای نظامی و انتظامی استان آذربایجان غربی با موضوع تکالیف و وظایف ضابطان قضایی برگزار شد.

همایش فصلی مسئولان قضایی و بازرسی نیروهای نظامی و انتظامی استان آذربایجان غربی با موضوع تکالیف و وظایف ضابطان قضایی برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کریم نوروزی دادستان نظامی آذربایجان غربی در این همایش گفت: تاسیسات حقوقی قانون جدید آئین دادرسی بی‌سابقه است و می‌توان این قانون را متهم محور نامید چون کمترین اشتباه از جانب قضات و ضابطان منجر به تخلف و حتی تعقیب خواهد شد.

نوروزی افزود: خوشبختانه سازمان قضایی استان با برنامه ریزی اساسی آموزش مقررات این قانون را برای مسئولان قضایی و بازرسی‌ یگان‌ها در دستور کار قرار داد که خوشبختانه در شرف اتمام این بخش از آموزش ها هستیم.

دادستان نظامی استان آذربایجان غربی با تاکید بر لزوم اجرای دقیق دستورات قضایی توسط ضابطان گفت: دستورات قضایی صریح، روشن و کتبی و با قید وقت صادر خواهد شد و ضابطان باید دستورات صادره را عیناً اجرا و در مهلت تعیین شده به آن پاسخ دهند.

نوروزی یکی از مهمترین مقررات این قانون را بحث چگونگی نگهداری و تحت نظر قرار دادن متهمان دانست و افزود: اگر فردی در خارج از وقت اداری بازداشت شود باید ظرف یک ساعت موضوع به مقام قضایی اطلاع داده شود و به محض اینکه متهم تحت نظر قرار گرفت می‌تواند تقاضای وکیل کند و این امر باید به متهم تفهیم و ابلاغ شود.

وی افزود: نکته بسیار مهم این است که لیست حقوق دفاعی متهم از لحظه دستگیری توسط ضابطان به وی ابلاغ و در پرونده درج شود و مأموران مکلفند کلیه اقدامات خود را از لحظه دستگیری به تاریخ و ساعت در دفتر خاص و در کاربرگ‌های خاصی ثبت و نگهداری کنند.

انتهای پیام

کد N922788