واکنش کابل به درگذشت پدرخوانده طالبان:

حمید گل پشت صحنه حملات تروریستی در افغانستان بود

سیاسی

سخنگوی وزارت کشور افغانستان در واکنش به درگذشت ژنرال حمید گل رئیس سابق سازمان اطلاعات داخلی پاکستان، وی را مسئول ترورهای صورت گرفته در افغانستان دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، صدیق صدیقی سخنگوی وزارت کشور افغانستان در پیامی در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: ژنرال حمید گل رییس سابق ISI و پدر طالبان درگذشته است؛ او طالبان را خلق کرد و در پشت ترورهایی بود که طالبان تا آخرین روز خلق کرد.

همزمان عمران خان رهبر گروه تحریک انصاف پاکستان نیز در پیامی درباره درگذشت وی نوشته است: ناراحت شدم از اینکه ژنرال حمید گل فوت شده است. اینکه با عقاید او موافق باشیم یا نه، او یک میهن پرست بود. برای او دعا می کنم و با خانواده اش همدرد هستم.

ژنرال گل که روز شنبه فوت کرد، یکی از ژنرال های ارتش پاکستان بود که در خلال سال های ۱۹۸۷ تا ۱۹۸۹ و همزمان با اشغال افغانستان توسط نیروهای ارتش سرخ شوروی ریاست سازمان اطلاعات داخلی پاکستان را برعهده داشت.

گفته می شود وی مغز متفکر استفاده از نیروهای مجاهدین در افغانستان پس از بازگشت از جنگ این کشور برای شرکت در شورش های کشمیر علیه هند در سال ۱۹۸۹ بوده است. ژنرال حمید گل همچنین نقشی مهم در ایجاد گروه طالبان ایفا کرد و مدتی لقب «پدر طالبان» به وی داده شده بود. در همین حال آمریکایی ها این ژنرال پاکستانی را متهم به ارتباط با القاعده کرده بودند.