آمادگی کوبا برای مذاکره با آمریکا در هر زمینه‌ای /کری:کوبا مستحق بهترین دموکراسی است

سیاسی

در پی سفر تاریخی جان کری به هاوانا، وزیر خارجه کوبا گفت که کشورش آماده است تا تمامی مسائل از جمله وضعیت حقوق بشری خود را به بحث بگذارد اما مذاکره‌کننده ارشد کوبا تاکید کرد که مسائل داخلی روی میز مذاکره قرار نمی‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "برونو رودریگز"، وزیر خارجه کوبا خطاب به جان کری، همتای آمریکایی خود که به هاوانا سفر کرده است، گفت: کوبا آماده است تا تمام مسائل از جمله حقوق بشر را با آمریکا به بحث و گفت‌وگو بگذارد. ما نظرات مختلفی درباره استقلال، دموکراسی و حقوق بشر دارد. ما آماده‌ایم تا درباره تمام موضوعات گفت‌وگو کنیم با این حال ممکن است همواره موافق نباشیم.

در شرایطی که دو کشور پس از عادی‌سازی رسمی روابط دیپلماتیک به مذاکرات خود ادامه می‌دهند، وی تاکید کرد که کوبا درخواست‌های جدی‌ای دارد که شامل لغو کامل تحریم‌ها و بازگرداندن پایگاه دریایی در خلیج گوآنتانامو می‌شود.

در همین حال "جوزفینا ویدال"، مسوول روابط آمریکا در وزارت خارجه کوبا گفت که امور داخلی این جزیره هرگز روی میز مذاکره گذاشته نمی‌شود و هاوانا هرگز برای راضی کردن دشمنان در آمریکا حتی یک میلی‌متر هم اقدامی انجام نخواهد داد.

این مذاکره‌کننده ارشد کوبا در مذاکرات با واشنگتن در مصاحبه با خبرگزاری رویترز تاکید کرد: تصمیمات درباره مسائل داخلی قابل مذاکره نیست و این مسائل در مذاکرات با آمریکا هرگز در دستور کار قرار نمی‌گیرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر به هاوانا گفت که بعید است کنگره آمریکا با لغو تحریم‌های اقتصادی علیه کوبا موافقت کند، مگر اینکه دولت کمونیست هاوانا وضعیت حقوق بشری خود را ارتقا دهد.

جوزفا ویدال در واکنش به این سخنان تاکید کرد: کوبا قطعاً هیچ کاری انجام نخواهد داد و حتی یک میلی‌متر هم حرکت نمی‌کند تا واکنش نشان دهد.

جان کری در جریان کنفرانس خبری با وزیر خارجه کوبا، بر افراشته شدن پرچم آمریکا در این کشور را «روزی تاریخی» توصیف کرد.

وی نگرانی‌ها درباره این مساله که ممکن است رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا سیاست تجدید روابط حسنه به کوبا را لغو کند، رد کرد.

وی گفت: نمی‌توانم تصور کنم که یک جمهوریخواه و یا دموکرات بیاید و سیاست اوباما را از پنجره به بیرون پرتاب کند.

وی در ادامه شروع عصر جدیدی در روابط را نوید داد و خواستار تغییرات سیاسی در کوبا شد و گفت که مردم این کشور باید بتوانند خودشان رهبرشان را انتخاب کنند.

جان کری تاکید کرد: ما معتقدیم که کوبا مستحق بهترین دموکراسی است و مردم باید خودشان رهبرشان را انتخاب کنند. ما همچنان به دولت کوبا تاکید می‌کنیم که وظایف خود را براساس کنوانسیون‌های سازمان ملل و قوانین حقوق بشری داخلی آمریکا انجام دهد.

در واکنش به این سخنان وزیر خارجه کوبا در کنفرانس خبری با کری از اقدامات دولت کمونیست کوبا دفاع کرده و وضعیت حقوق بشری آمریکا را به باد انتقاد گرفت و به عنوان نمونه وی به اختلافات نژادی و خشونت پلیس در آمریکا اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N921274