نجابت: جناح ها نمی توانند جالی خالی احزاب را پر کنند/ ضعف تشکیلاتی داریم

مجلس نهم,احزاب سیاسی

ایسنا نوشت:

یک نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به وجود خلأهایی از نظر تشکیلات سیاسی در کشور، شرایط فعالیت احزاب را مناسب ندانست و گفت که جبهه و جناح تا حدی می‌تواند این خلأ را پر کند.

حسین نجابت اظهار کرد: به نظر من هنوز در کشور ما فضایی که احزاب شکل بگیرند وجود ندارد. این هم 2 علت دارد؛ یکی این‌که پیشینه احزاب پیشینه درخشانی نیست که ملت و مسئولین به آن اقبال داشته باشند، یکی دیگر از مسائلی که مطرح می‌شود هم شیوه تصمیم گیری در احزاب است و این‌که یک فرد چقدر تابع نظر حزب باشد.

وی افزود: مثلاً من خودم باید به صلاح یا فساد یک فرد یقین پیدا کنم حالا اگر نظر حزبم مخالف بود چه کنم؟ در نظام‌های دینی این مشکل باید از نظر تئوریک حل شود.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: ارتباطات مالی احزاب از دیگر نکات قابل توجه است. در ایران احزاب یا دولت ساخته هستند یا مثلاً پیش از انقلاب ارتباط با خارج داشتند. لذا این فضا را برای تشکیل احزاب مناسب نمی‌دانم.

نجابت یادآور شد: ما از نظر تشکیلات سیاسی خلأهایی داریم و به همین دلیل به سمت جبهه و جناح رفتیم؛ جبهه و جناح در واقع می‌خواهد آن فضا را پر کند اگرچه نمی‌تواند به طور کلي این خلأ را پر کند اما در شرایط فعلی می‌تواند تا حدی موثر باشد. علتش هم این است که جبهه و جناح طیف هستند و فعالیت در طیف آزادتر از حزب است.

وی در پایان گفت: من شرایط فعالیت احزاب را تا زمانی که آن مشکل تئوریک حل نشود مناسب نمی‌دانم. یعنی وقتی ما مواجه می‌شویم با نظر حزب، اگر یقین داشته باشیم غیر از این است، آیا می‌توانیم نظر حزب را به نظر شخصی‌مان ترجیح بدهیم یا نه؟ این یک بحث تئوریک است.

29220

کد N920468