سخنان وزیر خارجه در جمع اعضای کمیته روابط خارجی پاکستان

محمدجواد ظريف,ایران و پاکستان

وزیر خارجه کشورمان عصر روز پنجشنبه پس از دیدار با روسای مجالس سنا و نمایندگان پاکستان با حضور در جمع اعضای کمیته روابط خارجی این کشور به سخنرانی پرداخت.

وزیر خارجه کشورمان عصر روز پنجشنبه پس از دیدار با روسای مجالس سنا و نمایندگان پاکستان با حضور در جمع اعضای کمیته روابط خارجی این کشور به سخنرانی پرداخت.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد ظریف ابتدا با تشریح مناسبات بین دو کشور بویژه همکاری‌های پارلمانی و با برشمردن آثار مثبت توافق هسته‌ای ایران، آن را موفقیت همه منطقه توصیف کرد.

ظریف با اشاره به جایگاه پاکستان در مناسبات ایران گفت: پاکستان نه تنها همسایه ایران است بلکه پیوندهای تاریخی و فرهنگی، دو کشور را به یکدیگر نزدیک کرده است.

وزیر خارجه کشورمان به اولویت‌ها و برنامه‌های دو کشور برای تعمیق مناسبات در تمامی عرصه‌ها بویژه همکاری‌های پارلمانی اشاره و آمادگی دو کشور برای جهش بیشتر به سمت اهداف و منافع مشترک را اعلام کرد.

ظریف با توضیح در خصوص تهدیدات و مخاطراتی که کشورهای اسلامی را در بر گرفته است، یادآور شد: متاسفانه خشونت و افراط گرایی در کشورهای منطقه با افکار تنفرانگیز، به طور شنیعی انسان‌های بی گناه را در سوریه، عراق، یمن، افغانستان و سعودی و نیز آفریقا با عناوین داعش، بوکوحرام و ... مورد هدف قرار داده است. این رویکرد بشریت و تمامی آموزه‌های اخلاقی و انسانی را به طور جدی مورد تهدید قرار داده است.

وی افزود: مسئولیت این جمع به عنوان فرهیختگانی که ناظر چنین رخدادهایی هستند برای چاره جویی در مقابل این رویکردهای خطرناک بسیار جدی مهم است و ما نشان دادیم که به خوبی می‌توان با گفت‌وگو و دیپلماسی و همکاری، پیچیده‌ترین بحران‌های جهانی را معالجه کرد.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: پارلمان‌های کشورهای اسلامی نقش بارزی در آگاهی دهی به مقامات خود برای چاره اندیشی نسبت به این رخدادهای خطیر دارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از سخنرانی خود به سوالات اعضای کمیته روابط خارجی مجلس ملی پاکستان درباره چگونگی امکان سرمایه‌گذاری در خط لوله گاز در بخش پاکستان در پرتو رفع تحریم‌ها، نحوه کنترل جنگ فرقه‌ای در یمن و سوریه در پرتو همکاری کشورهای متنفذ و همکاری ایران و عربستان در مدیریت شرایط فاجعه‌بار انسانی ناشی از بحران یمن پاسخ داد.

انتهای پیام

کد N920291