ظریف:فضای جدید فرصت مناسبی برای توسعه روابط ایران و هند فراهم کرده است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران،توسعه روابط دوجانبه بین ایران و هند را مهمترین هدف سفر خود به دهلی نو عنوان کرد و افزود:فضای جدید بعد از توافق هسته ای فرصت مناسبی برای توسعه دو کشور فراهم کرده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا،محمد جواد ظریف پنجشنبه شب در بدو ورود به هند در فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی دهلی نو در جمع خبرنگاران افزود:ایران روابط بسیار خوبی با هند به عنوان یک کشور بزرگ منطقه و عضو عدم تعهد دارد و دیدگاه های دو کشور در بسیاری از زمینه ها به هم نزدیک است .
وی افزود:این سفر فرصت مناسبی برای گسترش روابط بین دو کشور بعد از توافق هسته ای و حذف برخی از موانع فراهم می کند.
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت:دراین سفر در خصوص مسائلی که در منطقه با آن مواجه هستیم از قبیل مبارزه با افراط گرایی و خشونت و کمک به یکدیگر در سطح بین المللی بحث و تبادل نظر می شود.
وی افزود:تمرکز اصلی این سفر توسعه روابط دوجانبه و افزایش همکاری با استفاده از فضای جدید است .
وزیر امور خارجه ایران در دومین دور سفرهای منطقه ای خود بعد از توافق هسته ای روز سه شنبه سفر منطقه ای خود را با دیدار از لبنان آغاز کرد و بعد از سفر به سوریه و پاکستان پنجشنبه شب وارد دهلی نو شد.
دیدار با «نارندرا مودی» نخست وزیر، «سوشما سواراج» وزیر امور خارجه، «نیتین گادکاری» وزیر کشتیرانی، حمل و نقل و بزرگراه ها و حامد انصاری معاون رییس جمهوری و چند مقام بلند پایه از جمله برنامه های ظریف در سفر به دهلی نو است .
تحولات منطقه ای، توافق هسته ای و وضعیت اتباع دو کشور از جمله محورهای گفت وگوی وزیر امور خارجه ایران با مقامات هندی عنوان شده است .
سفر ظریف به هند، دومین سفر رییس دستگاه دیپلماسی ایران به این کشور در دوره ریاست جمهوری «حسن روحانی» است.
نخستین سفر ظریف به هند نهم و دهم اسفند ماه سال 1392 انجام شد. وی در آن سفر با «سلمان خورشید» وزیر امور خارجه وقت هند و «مان موهان سینگ» نخست وزیر وقت هند، «حامد انصاری» معاون رییس جمهوری و رییس مجلس علیای هند دیدار و گفت و گو کرده بود.

4949

کد N920085