لاریجانی:

صلیب سرخ جایگاه ممتازی در ارائه خدمات و کمک‌ به مردم نیازمند جهان دارد

مائورو رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

مائورو رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از همکاری‌های سودمند کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با دولت و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، گفت: نقش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در دوران جنگ تحمیلی در فرآیند ارتباط اسرا با خانواده‌هایشان و بعد از جنگ نیز، در زمینه جستجوی مفقودین جنگ تحمیلی در چارچوب توافق سه‌جانبه میان ایران،‌ عراق و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جای تقدیر دارد.

وی افزود: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به عنوان نهادی که هدف آن انجام فعالیت‌های بشردوستانه است قطعاً جایگاه ممتازی در ارائه خدمات و کمک‌های لازم به مردم نیازمند نقاط مختلف جهان دارد و دولت، پارلمان و سازمان‌های ذی‌ربط جمهوری اسلامی ایران نیز در حد امکان آمادگی گسترش همکاری‌های خود با این سازمان را دارند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحران‌های انسانی رخ داده در منطقه در اثر فعالیت گروه‌های تروریستی،‌ گفت: جهت غلبه بر بحران های کنونی در منطقه که موجب رخ دادن فاجعه‌ای انسانی شده است باید این نکته را در نظر گرفت که با دامن زدن به خشونت نمی‌شود دنبال اصلاحات و ایجاد رفاه در منطقه بود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع جدی بحران‌های منطقه همواره بر نقش موثر گفت‌وگوهای میان طرفین ذینفع تاکید کرد، اما متأسفانه جامعه بین‌الملل اهتمام جدی از خود نشان نمی‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن اشاره به عدم توجه و اهتمام کافی جامعه بین‌المللی نسبت به وضعیت جاری مردم یمن، گفت: عدم توجه کافی نسبت به ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم یمن، مسئولیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی در این خصوص را محوری نموده و ایفای نقش فعال‌تر این کمیته را ایجاب می‌نماید.

لاریجانی در پایان این دیدار با ابراز خرسندی از برگزاری گفت‌وگوهای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در زمینه حقوق بشردوستانه و حقوق اسلام، گفت: این گفت‌وگوها نقش مثبتی در ایجاد فضای مودت و برادری میان ادیان و تأثیر مهمی نیز بر درک این مسأله که گروه‌های تروریستی ربطی به دین باعطوفت اسلام ندارند خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، مائورو رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز در این دیدار با تشکر از جمهوری اسلامی ایران برای همکاری‌های با حسن نیت خود با کمیته تحت ریاستش، گفت: دولت، پارلمان و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خوبی با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در زمینه نیل به اهداف سازمان داشته و دارند که جای تشکر و قدردانی دارد.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ادامه این دیدار به اوضاع منطقه و مسائل حاد بشردوستانه پیش آمده در اثر تحرکات گروه‌های تروریستی اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در این مورد در دو محور در حال انجام است و بصورت همزمان ضمن ترغیب سیاستمداران جهت یافتن راه‌حل سیاسی این بحران‌ها، از افرادی که به خاطر جنگ و آشوب‌های به وجود آمده در رنج و سختی هستند حمایت می‌کند.

وی افزود: تجربه نشان داده است که همه بازیگران منطقه جهت غلبه بر مشکلات ناشی از فعالیت گروه‌های تروریستی عزم جدی ندارند و با وجود اعلام این مطلب که به دنبال مبارزه با تروریسم هستند، پول و سلاح‌های خود را به سوی آنها روانه می‌کنند.

مائورو رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ همچنین گفت: حجم فعالیت های بشردوستانه در کشورهای بحران زده منطقه به قدری بالا است که کارهایی که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ انجام می‌دهد با نیازهای موجود تناسب ندارد. لذا همکاری و همراهی همه کشورهایی که توان کمک رسانی به مردم نیازمند را دارند، نیازی مبرم است.

وی در پایان گفت: گفت‌وگوی با علما و فقهای اسلام در زمینه مسائل بشردوستانه برای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به جدیت به فعالیت خود در این زمینه ادامه خواهد داد.

انتهای پیام

کد N919839