تاثیرات فرهنگی توافق هسته‌ای به اعتقاد بهشتی

هسته‌‌يي,میراث فرهنگی

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری، توافق هسته‌ای را نقطه عطفی در تاریخ 200 ساله اخیر ایران دانست و گفت: توافق هسته‌ای اثرات فرهنگی و اجتماعی عمیق‌تری در مقایسه با اثرات اقتصادی و سیاسی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، سیدمحمد بهشتی اظهار کرد: توافق هسته‌ای در شرایط بسیار ویژه‌ای موضوعیت پیدا کرد و اگر بخواهیم آن را با مناقشات و چالش‌های تاریخی در 200 سال گذشته با کشورهای غیر از خودمان مقایسه کنیم اهمیت و تاثیرات آن را بهتر می‌توانیم ارزیابی کنیم.

او با اشاره به مناقشات و جنگ‌هایی که ایران با کشورهای مختلف داشته است، ادامه داد: ما معمولا با طرف درگیر توافق می‌کردیم و کمتر اتفاق می‌افتاد که بخواهیم با جهان توافق کنیم، توافق هسته‌ای در اصل توافقی است که با جهان انجام می‌دهیم و به همین دلیل آن را از تمام قرار و مدارهای قبلی مستثنی می‌کند.

بهشتی یکی دیگر از نکات مهم توافق هسته‌ای را در مقایسه با توافق‌ها و موافقت‌نامه‌های گذشته این دانست که این توافق در منظر عمومی بسته شد و به همین دلیل وضعیت ممتازی پیدا کرد.

وی با بیان این‌که در برخی از قراردادهای قبلی در شرایط برابر با دیگران نبودیم، گفت: در توافق هسته‌ای با مقاومتی که توانستیم بکنیم در شرایط برابر به گفت‌وگو و مذاکره پرداختیم.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یادآور شد: این‌که ما حاضر شدیم مذاکرات را در این شرایط انجام دهیم خودش حادثه مهمی است و می‌تواند نقطه عطفی در 200 سال گذشته باشد.

بهشتی با اشاره به تاثیر مذاکرات هسته‌ای بر روند زندگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مردم تاکید کرد: همه درک کرده بودند شرایط قبل از توافق و یا بعد از توافق فرق خواهد کرد.

او با اشاره به آثار سیاسی و اقتصادی توافق هسته‌ای، گفت: توافق هسته‌ای آثار فرهنگی و اجتماعی به مراتب بیشتر و عمیق‌تری خواهد داشت و در وضعیت فرهنگی اجتماعی ما بویژه نسبت به جهان، نقطه عطفی خواهد بود.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در بخش دیگری از سخنانش درباره‌ی تاثیر توافق هسته‌ای بر گردشگری با اشاره به بی‌توجهی مدیریت کلان کشور به امر گردشگری در سال‌های بعد از انقلاب، اظهار کرد: در سطح جهانی نیز برای ایجاد ایران هراسی و شیعه هراسی سرمایه‌گذاری بسیار سنگینی کردند تا عملا ایران یک صحنه تلخ و تیره در افکار عمومی دنیا پیدا کند.

وی گفت: گردشگرانی که در سال‌های گذشته به ایران آمدند کشور را شگفت‌زده ترک می‌کردند، چون تصویری که در ذهن داشتند با واقعیت کاملا متفاوت بود.

او تاکید کرد: مذاکرات 2 ساله اخیر و توافق هسته‌ای در این تصویر شکاف انداخت و به تدریج نوری در آن تابیده شد و در نتیجه در این مدت گردشگران خارجی را دو و نیم برابر کرد. صادقانه باید بگویم که دو و نیم برابر شدن گردشگران محصول تلاش هیات مذاکره‌کننده بود که جای تشکر و قدردانی دارد.

بهشتی سپس با بیان این که در سیاست‌های کلان شاهد رویکردی هستیم که توسعه گردشگری در کشور برایش موضوعیت دارد، گفت: زمانی‌ که در کشور صحبت از گردشگری می‌شد، انگار با موضوع نجسی روبه‌رو بودند، ولی حالا که این موضوع در سیاست‌های کلان آمده به خودشان اجازه نمی‌دهند که به آن به عنوان امری نجس نگاه کنند.

وی یادآور شد: متاسفانه در دستگاه‌های مختلف زمانی که صحبت از گردشگری می‌شود به دو عامل اشتغال‌زایی و درآمد ارزی پرداخته می‌شود، در صورتی که خاصیت اصلی گردشگری این است که ما امکان ملاقات با فرهنگ و سرزمین خودمان را می‌توانیم فراهم کنیم.

او تاکید کرد: توسعه گردشگری در ایران بیشتر از هر چیز می‌تواند ما را از تهدیدها دور کرده و برایمان فرصت ایجاد کند. گردشگری در کشور ما مثل کاشت گندم است، هر کشاورزی که گندم می‌کارد به طمع گندم است و نه طمع کاه، ولی هر وقت که گندم بکارد هم گندم به دست می‌آورد و هم کاه.

بهشتی اضافه کرد: به نظر من کاه توسعه گردشگری، اشتغال و درآمد ارزی است، نه گندم آن و اگر ما کشاورزی را دیدیم که به طمع کاه گندم می‌کارد باید او را به دکتر نشان دهیم، زیرا گندم‌هایش را کنار گذاشته و کاه جمع می‌کند و فکر می‌کند کار درستی انجام می‌دهد؛ البته این در صورتی است که حواسمان باشد که این گندمش ملاقات فرهنگی است، در این صورت متوجه می‌شویم که در برنامه‌ریزی‌های خود باید چنین ملاقاتی را ایجاد کنیم.

وی در ادامه‌ی سخنانش درباره نسبت میراث فرهنگی و توسعه، اظهار کرد: حوزه میراث فرهنگی به جای این‌که در نسبت به توسعه موضع دفاعی داشته باشد می‌تواند نقش پیش‌قراولی ایفا کند.

او با بیان این‌که در طرح‌های توسعه که در شصت هفتاد سال گذشته انجام داده‌ایم عمدتا غلط‌گیری از سرزمین‌مان بوده است، افزود: دلیل آن این است که باور نداشته‌ایم هر چیز در سرزمین ما اعم از رشته کوه‌های البرز، زاگرس، دریای خزر، خلیج فارس و ... در جای خودشان هستند.

‌وی اضافه کرد: ما قبل از 60 سال پیش هیچگاه این حرف را از نخبگان خود نمی‌شنیدیم که چرا کشور ما شبیه انگلیس نیست، ولی این قصه در 60 سال اخیر بسیار شنیده شده است. البته هیچ‌وقت به این زبان گفته نمی‌شود، ولی کارهایی که انجام می‌دهیم نشان‌دهنده این است که داریم از سرزمین‌مان غلط‌گیری می‌کنیم.

او ادامه داد: بر اثر این رفتار با سرزمین‌مان، خوشبختانه دچار بحران آب شده‌ایم، زیرا اگر کمی دیگر پیش می‌رفتیم این سرزمین ما را بیرون می‌کرد، چون شما وقتی خلاف اکوسیستم عمل کنید، اکوسیستم عامل مخل خودش را از بین می‌برد و نابود می‌کند. خوشبختانه ما هنوز نابود نشده‌ایم و امید داریم که اگر این بحران طول بکشد ما نگاهمان را نسبت به سرزمین خودمان تغییر دهیم.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: ما داریم دچار بحران آب، خاک، هوا، پراکندگی جمعیت و ... می‌شویم که در اثر نوع رفتارمان با سرزمین‌مان است، یعنی این‌که ما از رفتارمان با سرزمین‌مان و از دروغ و ظلم به سرزمین‌مان دست بر نمی‌داریم. سرزمین ما سرزمین پر رمز و رازی است و عمر ما کفاف آگاه شدن از این رازها را نمی‌دهد، ولی هیچ کدام از این رازهای سرزمین نیست که در طول این هزار سال مورد شناسایی قرار نگرفته باشد.

بهشتی بیان کرد: با مراجعه به تاریخ می‌توانیم به رازهای سرزمین‌مان پی‌ببریم و بر مبنای این رازگشایی تاریخی سرزمین خود را توسعه دهیم و در این‌صورت است که رفتارمان با سرزمین‌مان تفاوت خواهد داشت.

او اظهار کرد: اگر به همان رویکرد که هر چیز سرجای خودش باشد مراجعه کنیم نمی‌توانیم از نقاط مختلف کشور رادیکال بگیریم، زیرا هر جایی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که به آن اجازه می‌دهد تا نقش ملی منحصر به فردی داشته باشد و در این صورت است که کل سرزمین ما حقیقتا می‌تواند به عنوان یک موجود واحد توسعه درون‌زای همه جانبه پایدار پیدا کند.

انتهای پیام

کد N917276