افشاگری اپوزیسیون ترکیه دریاره حمایت نیروهای امنیتی کشورشان از داعش

حزب اپوزیسیون مردم جمهوریخواه ترکیه در گزارشی عنوان کرد آمبولانسهای این کشور در استان "آدیامان" برای نقل و انتقال تروریستهای مجروح شده داعش از سوریه به ترکیه و همچنین انتقال نیروهای جدید داعش از خاک این کشور به سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

حزب اپوزیسیون مردم جمهوریخواه ترکیه در گزارشی عنوان کرد آمبولانسهای این کشور در استان "آدیامان" برای نقل و انتقال تروریستهای مجروح شده داعش از سوریه به ترکیه و همچنین انتقال نیروهای جدید داعش از خاک این کشور به سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، بر اساس این گزارش، یک هیات از نمایندگان حزب مردم جمهوریخواه ترکیه و دیگر اعضای این حزب که به استان آدیامان سفر کردند دریافتند بسیاری از افراد محلی که جذب داعش شده‌اند با پرداخت رشوه‌های اندک به نیروهای پلیس و مرزبانی ترکیه وارد خاک سوریه می‌شوند و مقام‌های دفتر نخست وزیر و سازمان اطلاعات ترکیه چشم خود را به روی فعالیتهای غیرقانونی در مرز این کشور می‌بندند.

این گزارش هم‌چنین عنوان کرده، برخی از قهو‌ه‌خانه‌ها و مساجد شهر آدیامان به عنوان محل‌های ارتباط تروریستهای داعش مورد استفاده قرار داشته‌اند. در این گزارش تصریح شده است: بسیاری از شبه نظامیان داعش که از سوریه به این شهر می‌آیند اجازه پیدا می‌کنند که ایدئولوژی داعش را در برخی مساجد به ویژه مساجد ماراشلیلار و فاتح تبلیغ کنند. همچنین مشخص شده که امامان جماعت این مساجد چشم خود را به روی فعالیتهای غیر قانونی شبه نظامیان داعش می‌بندند. از طرف دیگر برخی از خانواده‌هایی که نسبت به فعالیتهای جذب نیروی داعش در این شهر شکایت کرده‌اند، گفته‌اند که از یکی از این امامان جماعت خواسته شده که در این فعالیتها مداخله نکند به نحوی که او گفته است: این عوامل جذب نیروی داعش از خارج از مرز ترکیه می‌آیند اما دولت ترکیه به آنها اجازه آمدن داده و به زودی ممکن است از این جا بروند.

این گزارش که بر اساس مشاهدات هیات حزب مردم جمهوریخواه تدوین شده تصریح کرده که بسیاری از جوانان آدیامان که جذب داعش شده‌اند ابتدا مدتی به سوریه رفته و سپس چند ماه بعد دوباره به شهرشان باز می‌گردند و دوباره بعد از مدتی شهرشان را ترک می‌کنند تا دوباره به سوریه رفته و برای داعش بجنگند. همچنین بسیاری از خانواده‌هایی که فرزندانشان به داعش پیوسته‌اند به نیروهای امنیتی ترکیه این موضوع را اطلاع داده‌اند اما هیچ کس به شکایتهای آنها گوش نداده است و تاکنون هیچ اقدامی برای متوقف کردن فعالیتهای داعش در آدیامان انجام نشده است.

در بخش دوم این گزارش جزئیات نشستها و گفت‌وگوهایی با مردم محلی درباره فعالیتهای داعش در این شهر تشریح شده و ادعا شده اعضای گروهای جامعه مدنی شامل سازمانهای علوی شکایت کرده‌اند که به رغم جذب نیروی علنی داعش هیچ تدبیر امنیتی برای جلوگیری از فعالیتهای آنها انجام نشده است.

انتهای پیام

کد N916757