آیا منظور هاشمی از کسانی که مبارزه با رژیم پهلوی را کنار گذاشتند،آیت الله مصباح بود؟

ایران نوشت:


همزمان با به راه افتادن یک کمپین علیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شماری از رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اظهارات آیت‌الله مصباح یزدی را بازنشر داده‌اند.  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اخیراً در گفت‌و‌گویی در واکنش به افرادی که در بحبوحه مبارزات انقلابی، عافیت گزیده بودند و امروز ادعای انقلابی بودن دارند گفته بود: «بعضی‌ها هم اصلاً آن موقع‌ها نبودند و در کوچه‌های روستاهایشان می‌گشتند. ولی الان آمده‌اند و انقلابی شده اند»

به محض انتشار این اظهارات، شماری از رسانه‌های رسمی و سایت‌های خبری مخالف آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، بر پایه این سخنان ادعا کردند که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به «روستاییان» اهانت کرده است.  در همین راستا کمپینی نیز با عنوان «من روستایی هستم» در برخی رسانه‌ها راه افتاد.

در واکنش به این کمپین بود که شمار دیگری از رسانه‌ها به رمز گشایی از سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداختند. از جمله «یک سایت» که دیروز سخنان آیت‌الله مصباح یزدی را به نقل از کتاب «گفتمان مصباح» با این مفهوم بازنشر داد که «اواخرسال 1345... به من پیغام دادند آقای منتظری از زندان پیغام داده‌اند که شما متواری شوید... 6 ماه طول کشید تا خودم را به انار برسانم. منطقه‌ای بین رفسنجان و یزد. مدتی آنجا بودیم، بعد رفتیم رفسنجان... درهمان وقت‌ها که ما در انار مخفی شده بودیم. آقای هاشمی به رفسنجان آمده بودند. منبر هم می‌رفتند... بعدها فهمیدیم خبر منبر آقای هاشمی در رفسنجان از جایی به ساواک رسیده بود و آمده بودند در ایام رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) آقای هاشمی را گرفتند و بردند، ما هم به یزد برگشتیم. منزل فامیل‌ها نرفتیم، منزل دوستان می‌ماندیم... همان زمان که آقای هاشمی را به زندان برده بودند، قرار شد ما هم مدتی در اطراف شهر تهران منزلی بگیریم و آنجا باشیم. هیچ‌کس از محل ما خبر نداشت. جز دوستان خیلی خصوصی‌مان. ماجرای آمدن ما از یزد به تهران این‌گونه بود که لباس مبدل پوشیدیم. با عمامه مشکی... به منزلی که در اطراف شهر برایمان گرفته بودند رفتیم. یکی دو ماه هم آنجا ماندیم. بعد مخفیانه به قم آمدیم. نه با دوستان رفت و آمد می‌کردیم، نه بیرون می‌آمدیم.»

 

17302

کد N916408