کاخ سفید لغو توافق با ایران را به زیان آمریکا می داند

واحدمرکزی خبر نوشت:

خبرنگار سی ان ان در کاخ سفید گفت، دولت اوباما وعده جمهوری خواهان برای لغو اصلاحات در حوزه بهداشت و درمان و توافق با ایران را به زیان آمریکا می داند.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، میشل کوزینسکی خبرنگار این شبکه درباره مخالفت چاک شومر، نماینده برجسته دمکرات با توافق هسته ای با ایران گفت: در واقع، مخالفت وی با این توافق پیش از آنکه وی به صورت رسمی بخواهد آن را اعلام کند، منتشر شد. وی قرار بود کاخ سفید را در جریان مخالفت خود با توافق ایران قرار بدهد و بیانیه ای را در این خصوص منتشر و دیدگاه خود را درباره ضعف های جدی در توافق با ایران ابراز کند.
وی ادامه داد، مواردی مانند عدم دسترسی راحت به تاسیسات که با بیست و چهار روز تاخیر به مراکز مشکوک صورت می گیرد در بیانیه وی آمده بود ولی در نهایت، این نماینده دمکرات گفته است قرار نیست با دیگر نمایندگان دمکرات (برای مخالفت با توافق ایران) لابی گری کند زیرا در نهایت، هر نماینده می بایست خود در این خصوص تصمیم بگیرد.
کوزینسکی افزود: به گفته برخی تحلیل گران، با توجه به اینکه این نماینده، مخالفت خود را پیشاپیش رای گیری ماه سپتامبر اعلام کرده است، به احتمال بسیار زیاد این موضوع بر دیگر دمکرات ها در دو مجلس آمریکا که هنوز تصمیم گیری نکرده اند، تاثیر می گذارد. با این حال، برخی دیگر باور دارند وی چون تصمیم خود را اعلام کرده است، کار چندان بیشتری نمی تواند بکند، زیرا کاخ سفید رای کافی برای حفظ قدرت وتوی رئیس جمهوری را داراست.
خبرنگار سی ان ان افزود: به هر روی، به باور این تحلیل گران، وی مخالفت خود را خیلی زود اعلام کرده و نگفته است که چرا به صورت قطع و یقین، باور دارد که این توافق ضعیف است. هر چند که این موضع برای بسیاری غافلگیر کننده بود ولی کاخ سفید گفته است از این اقدام غافلگیر نشده است.
کوزینسکی درباره وعده همه نامزدهای جمهوری خواه مبنی بر اینکه در صورت انتخاب شدن، اصلاحات اوباما در حوزه بهداشت و درمان و توافق ایران را ملغی می کنند، گفت: در واقع، در کلام می توان گفت میراث اوباما با خطر روبروست ولی چیزی که کاخ سفید می گوید این است که اصلاحات اوباما در حوزه بهداشت و درمان جواب داده است و حتی جمهوری خواهان در صورتی که طرحی جامع تر نداشته باشند، تمایل چندانی به تغییر آن ندارند. در خصوص توافق ایران نیز اوضاع به همین شکل است، کاخ سفید بارها گفته است که با توجه به حضور دیگر کشورها، آمریکا به صورت یکجانبه با ایران توافق نکرده است و خروج یکجانبه آمریکا از این توافق، نه فقط موضع آمریکا در مذاکرات جهانی ضعیف می شود بلکه در خصوص تحریم ها نیز همینگونه است و دیگر تاثیری نخواهند داشت.
وی اضافه کرد: کاخ سفید هر دو حرکت جمهوری خواهان را پیش بینی و در عین حال تاکید کرده است هر دو حرکت، به زیان بسیاری خواهد بود.

4949

کد N915246