مصری در دیدار هیاتی از حزب کمونیست چین:

مسئولان چینی شرایط راحت‌تری را برای مبادله با ایران فراهم کنند

سیاسی

رئیس فراکسیون حزب موتلفه اسلامی در مجلس بر ضرورت همکاری‌های دو جانبه میان دو حزب موتلفه اسلامی و حزب کمونیست چین در تبادل تجربیات تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عبدالرضا مصری در دیدار هیاتی از حزب کمونیست چین به سرپرستی باین چائولو عضو کمیته مرکزی حزب حاکم جمهوری خلق چین که به دعوت حزب موتلفه اسلامی به ایران سفر کرده است، گفت: خوشبختانه مناسبات و روابط بسیار خوبی میان دو حزب برقرار است. هر چند ایران خیلی حزبی نیست اما ریشه‌دارترین و موثرترین حزبی که خدمات بسیار زیادی در ایران داشته و حرف اول را در سازماندهی و ساماندهی می زند موتلفه اسلامی است.

وی در ادامه افزود: تاریخچه حیات دو کشور ایران و چین به هزاران سال پیش بر می‌گردد و از همان زمان ارتباطات خوبی با هم داشته‌ایم. ارتباطات ایران و چین در طول تاریخ بسیار مستحکم است و در این سال‌های اخیر که ایران براساس زورگویی‌های آمریکایی‌ها تحریم شده بود چین همواره در کنار ایران بود.

مصری با تاکید بر اینکه جایگاه چین ارزشمند‌تر از قبل از تحریم‌هاست بیان داشت: مردم ما در شرایط پساتحریم علاقه بیشتری دارند تا نسبت به کشورهایی که ما را تحریم کردند با چین رابطه داشته باشیم.

رئیس فراکسیون حزب موتلفه اسلامی در مجلس تصریح کرد: سابقه تاریخی و تمدنی و روابط دو کشور بستر و فرصت‌های فراوانی در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین را فراهم کرده است. جمهوری اسلامی ایران هیچگاه حضور مثبت چین در کنار مردم ایران در زمان تحریم را فراموش نخواهد کرد.

مصری با رد این ادعا که ایران در زمان تحریم‌ها در انزوا بوده است گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در زمانی که ما را در تحریم نگه داشتند ضرر کرده‌اند و به همین دلیل نمی‌خواهند بیشتر از این ضرر کنند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس همچنین خاطر نشان کرد: متاسفانه عده قلیلی از تجار ایران به دلیل اینکه می‌خواهند سود بالایی ببرند و همچنین عده کمی از تولیدکنندگان چینی نیز همین هدف را دارند و با تولید کالای بی‌کیفیت باعث شده‌اند کالای چینی در ایران بدنام شود در صورتی که کالاهای بسیار خوبی را کشور چین با کیفیت تولید می‌کند.

وی افزود: پس از تحریم‌ها اروپایی ها به دنبال دسترسی به بازار ایران هستند و مقداری رقابت سخت‌تر می شود و هنر مسئولان چین این است که شرایط بهتر و راحت‌تری برای مبادلات به وجود آورند.

همچنین در این دیدار باین چائولو عضو کمیته مرکزی حزب کونیست چین نیز با تاکید بر ارتباطات میان ایران و چین اظهار داشت: هدف اصلی ما از سفر به ایران تبادل تجارب و ارتباط میان دو حزب است زیرا ایران و چین از گذشته روابط بسیار نزدیک و عمیقی با هم دارند.

وی افزود: تحکیم و تقویت مراودات اقتصادی و صنعتی بین دو کشور ضرورت دارد و ظرفیت‌های فراوانی در بخش‌های صنعتی و تکنولوژیکی در استان‌های مختلف چین وجود دارد که باید با برنامه‌ریزی دقیق و همکاری مشترک در جهت تامین رفاه و منافع دو ملت بهره گرفت.

وی تصریح کرد: ما آمادگی داریم تا با فراهم کردن بستر حضور بخش‌های خصوصی چین و ایران در عرصه‌های اقتصادی و تجاری ارتباطات بیشتر و نزدیک تری داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N914746