دمیرتاش: حملات ترکیه به داعش صوری است/ اردوغان به هیچ‌وجه دشمن اسرائیل نیست

سیاسی

رهبر حزب دموکراتیک خلق ترکیه ضمن تاکید بر اینکه حملات اخیر جنگنده‌های ارتش این کشور به داعش در سوریه صوری است، هدف اصلی دولت اردوغان را از بین بردن کردها و گروه‌های دموکراتیکی دانست که به اعتقاد آنها خطرناک تر از داعش هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق ترکیه (حامی کردها) در مصاحبه با روزنامه الاخبار لبنان، گفت: سیاست رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از مدت ها پیش بر اعمال فشار و ترساندن کردها و مخالفان دموکرات دولت متمرکز بوده است. اردوغان همواره تلاش می کند جنبش و فعالیت مخالفان خود را محدود کند.

دمیرتاش ادامه داد: در زمان انتخابات حزب ما در معرض حملات با سلاح گرم و بمبگذاری قرار گرفت. آنها می خواستند فضایی پر تنش ایجاد کنند تا همگان را به درگیری بکشانند. هدف اردوغان این بود که از میدان سیاست خارج شویم تا حکمرانی خود را تثبیت کند و در را به روی نظام ریاست جمهوری جهت اداره حکومت به تنهایی باز کند اما زمانی که نتوانست به خواسته هایش در انتخابات برسد با گروه هایی که خواهان جنگ علیه کردها و گروه های دموکرات هستند، وارد همکاری شد.

وی ادامه داد: طبعا در این دوره و به خاطر افکار عمومی جهان یک جنگ صوری نیز علیه داعش آغاز کرد اما هدف اصلی آنها کردها و گروه های دموکراتیکی است که به اعتقاد آنها خطرناک‌تر از داعش هستند. این را در روزنامه‌ها و مطبوعات‌شان نوشته‌اند. هدف آنها ترساندن کردهاست. حزب ما مانع جنگ خواهد شد و برای صلح واقعی تلاش خواهد کرد. مردم نیز در کنار ما هستند.

دمیرتاش گفت: پس از کشتار سوروچ درگیری هایی میان دو طرف رخ داد اما این به معنای پایان روند صلح نیست. ما تلاش می کنیم تا به درگیری ها پایان داده شود و روند صلح ادامه یابد. ما تلاش می کنیم تا کانال های ارتباطاتی و مذاکرات میان ما وجود داشته باشیم.

این چهره سیاسی کرد ترکیه گفت: هدف اردوغان این است که انتخابات زود هنگام برگزار شود تا به تنهایی حکومت را در دست بگیرد برای همین برای کشاندن ترکیه به تنش و آشوب تلاش می‌کند. اردوغان می خواهد روند صلح پایان یابد و جنگ آغاز شود. ما به عنوان یک حزب سیاسی هدف اصلی‌مان آغاز مجدد روند صلح است برای همین برای انتخابات زود هنگام احتمالی آماده می شویم متاسفانه انتخابات ترکیه در شرایط عادلانه و تحت شرایط طبیعی برگزار نمی شود. ما نگرانیم که بار دیگر در معرض تجاوزات قرار بگیریم.

وی افزود: ما و میراث سیاسی که از سال 1990 آن را با خود داریم در معرض فشارهای زیادی طی روند انتخابات قرار گرفته است. حزب دموکراتیک خلق ترکیه نماینده مبارزه و مقاومت علیه این فشارهاست و مبارزه ها همچنان ادامه دارد.

دمیرتاش در خصوص اهداف حزب عدالت و توسعه در سوریه نیز گفت: سیاست این حزب بر اساس ویران کردن دستاوردهای "انقلاب کردهای سوریه" طرح ریزی شده است. هدف آنها از بین بردن دستاوردهای مردم کرد است. حمله اخیر ترکیه به داعش صوری است و می‌خواهند فشار بر مناطق خودگردان سوریه در عفرین، جزیره و کوبانی افزایش یابد.

وی در خصوص جنگ حزب الله با تکفیری ها در سوریه و مرزهای لبنان نیز گفت: امروز تمامی خاورمیانه و کشورهای عربی با حملات داعش و القاعده مواجهند. وجود مقاومت علیه این گروه های فاشیست و وحشی در هر مکانی برای ما مهم است. مردمی که در مقابله با این حملات قرار گرفته‌اند، نقش مهمی در تشکیل خاورمیانه آزادتر و دموکرات‌تر دارند. هدف ما این است که آینده خاورمیانه بر اساس نظام‌های دموکرات، برابر و آزاد رقم بخورد.

وی در خصوص دشمنی دولت ترکیه با اسرائیل برای نزدیک شدن به کشورهای عربی، گفت: دولت کنونی ترکیه از نظر سیاسی و ایدئولوژیک به هیچ وجه با اسرائیل مخالفت نکرده و نمی‌کند و معاهده های نظامی و اقتصادی دو طرف حتی پس از حادثه کشتی مرمره هم لغو نشد. برای همین مخالفت آنکارا و به ویژه رجب طیب اردوغان با اسرائیل یک نوع فرصت طلبی و تنها حرف است. اگر مخالفت آنها واقعی بود ترکیه از طریق موقعیت جغرافیایی-سیاسی خود نقش مهمی در حل مساله فلسطین ایفا می‌کرد.

وی در خصوص اینکه آیا قصد سفر به منطقه و مثلا لبنان را دارد، گفت: ما طبعا می خواهیم به لبنان سفر کنیم. به نظر ما این سفرها و روابط بسیار مهم است. من می خواهم به مردم لبنان و تمامی مردم منطقه بگوییم که همواره امکان تحقق صلح وجود دارد و این از طریق مبارزه مردم علیه سیاست های سرکوبگرانه ممکن است.

انتهای پیام

کد N914646