مرد تایلندی به اتهام توهین به پادشاه به 30 سال حبس محکوم شد

یک مرد تایلندی به اتهام توهین به پادشاه در فیس بوک به 30 سال حبس محکوم شد. این یکی از بیشترین مدت محکومیت‌ در حکومت خونتای این کشور آسیایی محسوب می‌شود.

یک مرد تایلندی به اتهام توهین به پادشاه در فیس بوک به 30 سال حبس محکوم شد. این یکی از بیشترین مدت محکومیت‌ در حکومت خونتای این کشور آسیایی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قوانین سختگیرانه ای در مورد توهین علیه "بهومیبول آدولیادج" 87 ساله، پادشاه تایلند اعمال می شود و بر این اساس، اگر کسی به پادشاه، ملکه، وارثان یا سایر اعضای خانواده سلطنتی این کشور بی‌احترامی کند با بیش از 15 سال حبس در هر کدام از موارد رو به رو می‌شود.

روز جمعه، دادگاه نظامی بانکوک "پونگساک سریبونپنگ" 48 ساله را در پرونده انتشار شش پیام و تصویر در فیس بوک که به پادشاه تایلند بی‌احترامی می‌کرد، گناهکار شناخت.

وی برای هر کدام از این اتهامات به 10 سال حبس و مجموعا به 60 سال حبس محکوم شد اما پس از درخواست استیناف این حکم به 30 سال حبس کاهش یافت.

وکیل این مرد درباره مدت محکومیت و حبس موکلش گفت: حکم 30 ساله برای موکلم یک رکورد است. چون این مرد در حالی دستگیر شد که تایلند هنوز تحت حکومت نظامیان است.

از زمان به دست گرفتن قدرت در تایلند توسط نیروهای نظامی و ژنرال‌های ارتش از مه 2014، توهین و اهانت به پادشاه و خاندان سلطنتی افزایش یافته است.

براساس گزارش ILAW که یک گروه حقوق بشر محلی ناظر بر چنین مواردی است، پیش از کودتا تنها دو پرونده مربوط به اهانت علیه پادشاه وجود داشت در حالیکه این تعداد هم اکنون 56 مورد است.

منتقدان این قانون می‌گویند، دولت خونتا از آن به عنوان سلاحی علیه دشمنان سیاسی نخبگان و متحدان پادشاه استفاده کرده و حال افراد مخالف کودتا را هدف قرار می‌دهد.

انتهای پیام

کد N914363