در مذاکره با ولید المعلم،

ظریف: دیپلماسی تنها راهکار حل بحران سوریه است

محمد جواد ظریف

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و ولید معلم، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری عربی سوریه امروز طی مذاکرات مفصل آخرین تحولات منطقه‌ای و روند مناسبات دو جانبه و ابعاد مختلف همکاریها را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وزیر امور خارجه کشورمان ظریف با اشاره به ضرورت گسترش تلاش های دیپلماتیک برای حل و فصل بحران‌های جاری تصریح کرد: اراده محکم ایران در پایان دادن به بحران غیر ضروری هسته‌ای و مسیر طی شده در موضوع پرونده هسته‌ای نشانگر قدرت منطق و گفت‌وگو در مقابل تحریم و تهدید بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ایستادگی دولت و مردم سوریه در برابر گروه‌های تروریستی و تکفیری مواضع تهران مبنی بر اینکه راهکار سیاسی و دیپلماسی به عنوان تنها راهکار حل بحران سوریه می باشد، مورد تاکید قرار داد .

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اهمیت گفت‌وگو و همکاریهای منطقه‌ای برای از میان بردن عوامل ناامنی و بی ثباتی اظهار داشت: نقش آفرینی و مشارکت فعال و مسئولانه کشورهای منطقه، زمینه لازم برای رفع تهدید اصلی منطقه که رژیم صهیونیستی است و بیشترین نفع را از گسترش تروریسم برده است فراهم می نماید.

وی در این مذاکرات توافق هسته ای را همسو با منافع و ثبات و امنیت منطقه توصیف نموده و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری پس از توافق هسته‌ای اظهار داشت: مواضع صریح و اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت از عوامل مهم اقتدار سیاست خارجی ما است.

ظریف همچنین محور مقاومت و مبارزه با افراط و تروریسم را در خدمت منافع و امنیت منطقه توصیف نمودند. وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان ساخت مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم به نفع همه است و برای تامین ثبات و امنیت در منطقه باید همه کشورها منافع جمعی و منطقه ای را بر منافع محدود خود ارجح بدانند.

در این دیدار ولید معلم هم با تبریک توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به حمایت و استقبال کشورهای مختلف جهان و همچنین مقاومت و حامیان مقاومت، این توافق را نشانه و ثمره درایت و مقاومت رهبری، دولت و ملت ایران خواند .

وی با استراتژیک خواندن روابط ایران و سوریه مناسبات دو کشور را مستحکم و خدشه ناپذیر خواند و از حمایت های معنوی و مواضع روشن و محکم ایران در مبارزه مردم و دولت سوریه علیه تروریسم و نیروهای حامی آنان تقدیر نمود.

ولید معلم در این مذاکرات گزارشی از آخرین تحولات میدانی در سوریه و پیروزیهای ارتش و مقاومت در برابر تروریستهای تکفیری ارائه و با اظهار اینکه دولت سوریه همواره با مخالفان غیر مسلح که به حفظ یکپارچگی کشور علاقه‌مند هستند گفتگو کرده است , دیدگاههای رئیس جمهوری سوریه را تشریح نمود .

وزیر امور خارجه سوریه در این مذاکرات دستیابی به راه حل پایدار و برقراری صلح و امنیت را منوط به تغییر رویکرد برخی کشورها در حمایت از تروریسم و مقابله واقعی و به دور از تبلیغات با داعش و سایر گروه های تکفیری دانست.

انتهای پیام
کد N912323