بیانیه مرکز دانشجویی حقوق بشر به‌مناسبت روز حقوق بشر اسلامی

حقوق بشر

مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران (صلح زیبا) در بیانیه‌ای به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی اعلام کرد که حقوق بشر غربی نوعی بهره کشی سیاسی و نخ نمای کشورهای غربی در استفاده ابزاری از حقوق بشر برای فشار به کشورهای مستقل است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

«کان الناس أمة واحدة فبعث الله النبیین مبشرین و منذرین و أنزل معهم الکتاب بالحق لیحکم بین الناس فیما اختلفوا فیه؛ مردم یک دسته بودند، خداوند پیامبران را برانگیخت تا مردم را بشارت و بیم دهند و کتاب آسمانی که به سوی حق دعوت می کرد، با آنها نازل نمود تا در میان مردم در آن چه اختلاف داشتند داوری کند.» (بقره/ 213)

بشر به طور کلی، یک خانواده می‌باشند که بندگی نسبت به خداوند و فرزندی نسبت به آدم آنها را گرد آورده و همه مردم در اصل شرافت انسانی و تکلیف و مسئولیت برابرند بدون هرگونه تبعیضی از لحاظ نژاد یا رنگ یا زبان یا جنس یا اعتقاد دینی یا وابستگی سیاسی یا وضع اجتماعی و غیره.

(بند الف ماده یکم اعلامیه حقوق بشر اسلامی)

متاسفانه این روزها بار دیگر استاندارد دوگانه حقوق بشر کشورهای غربی توجهات را در سراسر جهان به خود جلب کرده است؛ صدای ضجه زدن زنان و کودکان زیر آوارهای تخریب شده در یمن هر وجدان بیدار انسانی را به خروش وامی‌دارد و نفرت او را نسبت به ظالمان زمانه و حامیان آنها برمی انگیزد.

هر روز که عدم واکنش و بی تفاوتی دولت‌ها برای جلوگیری از این جنایات استمرار می‌یابد، درد و افسوس وجود انسان را فرا می‌گیرد و این پرسش به ذهن انسان می رسد که این همه قواعد حقوقی بین المللی و این همه ساز و کارهای جهانی برای چیست؟

چگونه می‌توان جلوی یک چنین جنایات فاحش و نسل کشی آشکار را گرفت؟ چگونه می توان به آینده بهتر امید بست؟ آیا اصلا با این همه بی عدالتی و ساختارهای غیرمنصفانه امیدی هست؟! آیا امید آن می رود که روزی کشورهایی که داعیه حقوق بشر را دارند در دادگاه تاریخ به خیانت هایشان در برابر انسان اعتراف نمایند؟

اما این تنها روایت از حقوق بشر نیست، روایت دیگری از حقوق بشر نور امیدی در دل ها روشن می کند؛ در این روایت که حتی بر اساس رویدادهای همین روزها قابل ارائه است، هزاران انسان بی سلاح اما مقاوم یمن را می بینیم که زیر همه فشارها و سلاح های کشتار جمعی، بلند قامت ایستاده ‌اند تا به دنیا نشان دهند که کرامت بشر و آزادی و آزادگی و دفاع از حقوق حقه خود قیمتی فراتر از هر محاسبه مادی سود و زیان حاصله دارد.

در این روایت سرشار از امیدواری با عنوان حقوق بشر اسلامی، میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان می بینیم که با اعتقاد به ضرورت بهبود وضعیت بشر و دفع بی عدالتی، انواع سختی‌ها را به جان می‌خرند و در مقابل زورگویان و حامیان آنها می‌ایستند تا وضع انسان بهتر شود و دولت‌های ناقض حقوق انسانی در مناطق مختلف جهان ناچار شوند کرامت انسانی و حقوق و آزادی های ذاتی او را را رعایت کنند.

اینک بیش از دو دهه از تدوین اعلامیه حقوق بشر اسلامی می گذرد. در پنجم اوت 1990 دولت‌های عضو سازمان همکاری‌ اسلامی ‌با ایمان به پروردگار عالم و توجه به عقیده توحید ناب که ساختار اسلام بر پایه آن است و نیز برای پاسداری از دین و جان و خرد و ناموس و مال و نسل بشر ضمن تاکید بر نقش تمدنی و تاریخی امت اسلامی و به جهت ایفای سهم خود در تلاش‌های انسانی مربوط به حقوق بشر که هدفش حمایت بشر در مقابل بهره‌کشی و ظلم بوده و تاکید بر آزادی و حقوق او و با ایمان به اینکه حقوق اساسی و آزادی‌های عمومی در اسلام جزئی از دین مسلمانان است اعلامیه 25 ماده‌ای را به تصویب رساندند که به اعلامیه جهانی قاهره معروف شد.

غرب همواره کوشیده است با نادیده گرفتن فرهنگ سایر ملل از جمله کشورهای مسلمان، ارزش های لیبرال سکولار حاکم بر جامعه خود را در پوشش حقوق بشر بر جهان تحمیل کند که حتی با توجه به اسناد حقوق بشر غربی و اعلامیه جهانی حقوق بشر این روحیه در تضاد آشکار با ماده 18 این اعلامیه است.

از این منظر، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، نماد مقاومت کشورهای اسلامی در برابر این زیاده خواهی فرهنگی و سیاسی غرب محسوب شده و به خودی خود نماد مقاومت و ایستادگی ملتی برای استیفای حقوق اولیه خود است.

واقعیت این است که حقوق بشر غربی ابزار سیاسی در دست دولت‌ها و برخی کشورها است تا از آن استفاده ابزاری ‌کنند، رویکرد کشورهای مختلف هم نسبت به این بحث متفاوت است برخی کشورها خود این امر را یک بازی سیاسی می‌دانند و بعضی هم قبول کرده‌اند و سعی دارند خود را منطبق با آن استانداردها کنند نظیر ترکیه برخی کشورها هم مثل ایران که آموزه‌های اسلامی را مدنظر قرار داده آنها را فراتر از حقوق بشر دنیا می‌داند.

مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران روز چهاردهم مرداد، مصادف با روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی را که برگی زرین در فرایند تلاش های گسترده کشورهای اسلامی برای جلوگیری از جهانی شدن و محوریت یافتن فرهنگ غربی است گرامی می دارد و آرزومند تحقق مردم سالاری دینی و حاکمیت عقلانیت اسلامی در همه کشورهای اسلامی است که نخستین شرط لازم برای دست یابی به ارزش ها و کرامت انسانی و اسلامی است.

بشر امروز بیش از پیش به ارزش ها، اصول حقوق بشر، قوانین رحمانی و عادلانه اسلام ناب محمدی تشنه است و خیزش های منطقه به خوبی نشانگر این موضوع است.

موسسه صلح زیبا ضمن ارج نهادن به همه تلاش‌های مثبتی که در سراسر کشورهای اسلامی برای اجرای اعلامیه اسلامی حقوق بشر و سایر تعهدات حقوقی دولت‌های اسلامی در جهت پیشبرد حقوق حقه انسانی انجام می شود، بار دیگر تاکید می نماید که حقوق بشر غربی نوعی بهره کشی سیاسی و نخ نمای کشورهای غربی در استفاده ابزاری از حقوق بشر برای فشار به کشورهای مستقل است.

مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران معقتد است که کشورهای اسلامی همه استعدادها و زمینه های لازم برای رشد و شکوفایی با تکیه بر ارزش های اسلامی و کرامت انسانی را دارد و تحولات اخیر در کشورهای اسلامی دلیل دیگری بر حقانیت شعارهای ضد استکباری و عدالت خواهانه مردم ایران اسلامی است.

به امید روزی که شاهد جهانی عاری از خشونت و افراطی گری و زندگی مسالمت آمیز در بین تمام ابنای بشر باشیم.

انتهای پیام

کد N911921