محافظه‌کاری قطر در قبال تحرکات نظامی ترکیه در عراق

قطر

دولت قطر ضمن اعلام همبستگی با دولت ترکیه در حمایت از امنیت مرزهایش، نسبت به بیانیه اتحادیه عرب در محکومیت حملات هوایی آنکارا به شمال عراق، موضعی محتاطانه و محافظه کارانه اتخاذ کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی شبکه خبری الجزیره، وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای با اتخاذ موضع محتاطانه نسبت به بیانیه اخیر اتحادیه عرب در محکومیت بمباران مناطق شمالی عراق توسط جنگنده‌های ترکیه اعلام کرد که نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب درباره این موضعگیری با تمامی کشورهای عضو اتحادیه مشورت نکرده است.

وزارت خارجه قطر در ادامه بر همبستگی خود با ترکیه در اتخاذ اقدامات و تدابیر امنیتی برای «حمایت از مرزها و حفظ امنیت و ثبات» این کشور تاکید کرد.

در ادامه این بیانیه، قطر با این ادعا که حملات اخیر به مرزهای ترکیه و شهر سوروچ این کشور را درمعرض تهدید گروه‌های تروریستی قرار داده بر حق آنکارا در دفاع ازخود و مقابله با هر تهدیدی براساس ماده «51» منشور سازمان ملل تاکید کرد.

وزارت خارجه قطر در ادامه این بیانیه مدعی شده که "اقدامات دولت سوریه منجر به گسترش خطرات گروه‌های تروریستی شده و این گروه‌ها خطر بزرگی برای امنیت و صلح جهانی هستند که این مساله ضرورت عملیات ترکیه برای نابودی آنهارا آشکار می‌کند اما اتحادیه عرب در بیانیه خود این حق ترکیه را در نظر نگرفته است."

دبیرکل اتحادیه عرب پیشتر در بیانیه‌ای، بمباران مناطق شمال عراق توسط ترکیه را محکوم کرده و از ترکیه خواست به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارد و به اصل حسن همجواری و توافقنامه‌های امضا شده میان دو کشور پایبند بوده و برای رسیدگی به تمامی مشکلات مربوط به امنیت و ثبات دو کشور با عراق همکاری کند.

العربی با تاکید بر اینکه اتحادیه عرب تمامی اقدامات تروریستی برای ضربه زدن به امنیت و ثبات کشورهای منطقه را به شدت محکوم می‌کند. افزایش هماهنگی‌های ما بین کشورها و همکاری‌ها دو جانبه را برای مقابله با چالش‌های بزرگ منطقه، نابودی تروریسم و خطراتی که در مرزها وجود دارد و همچنین تقویت امنیت و ثبات منطقه را خواستار شد.

انتهای پیام

کد N911335