آمادگی اتحادیه عرب برای اعزام ناظر به یمن

ایسنا نوشت:

همزمان با اعلام آمادگی اتحادیه عرب برای اعزام ناظر به یمن در صورت توافق برای برقراری آتش‌بس در این کشور، فرستاده سازمان ملل اعلام کرد که به عقیده وی طرح این سازمان برای پایان درگیری‌ها در یمن مورد قبول طرف‌های درگیر واقع شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اماراتی الاتحاد، احمد فوزی، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که اتحادیه عرب آماده است تا در صورت توافق طرفین درگیر یمنی برای آتش‌بس ، تیمی از ناظران را به این کشور اعزام کند.

وی عنوان داشت: نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب تاکید کرده که این اتحادیه به شکل جدی و در زمان مناسب مساله اعزام ناظران به یمن در صورت توافق برای آتش‌بس را مورد بررسی خواهد کرد.

اظهارات احمد فوزی در پایان دیدار اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل در یمن با نبیل العربی ایراد شد.

این اولین باری است که اتحادیه عرب برای اعزام ناظر به یمن جهت نظارت بر روند صلح اعلام آمادگی کرده است.

امیدواری ولد شیخ احمدبه اجرای طرح صلح پیشنهادی سازمان ملل

در همین حال اسماعیل ولد شیخ احمد اعلام کرد که به عقیده وی طرح پیشنهادی سازمان ملل برای حل و فصل درگیری‌های چهار ماهه در یمن مورد قبول گسترده‌ طرف‌های درگیر واقع شده است.

وی افزود: احساس می‌کنم این طرح استقبال زیادی را از سوی طرف‌های درگیر داشته است چنانکه دولت (مستعفی) یمن واکنش مثبتی به این طرح نشان داده و در یمن نیز گروه‌ها از این طرح استقبال کردند.

مذاکرات صلح یمن که تحت نظارت سازمان ملل ژوئن گذشته میان جنبش انصارالله و حامیان دولت منصور هادی برگزار شد بدون نتیجه به پایان رسید.

سفر فرستاده سازمان ملل به عمان و ریاض

در همین حال روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در خبری نوشت: ولد شیخ احمد قرار است به عمان و از آنجا به ریاض سفر کند و در پایان این سفرها برای اعلام نتایج مذاکراتش درباره یمن و ارائه گزارشی از فعالیت هایش در این زمنیه به نیویورک می‌رود.

منصور هادی امروز در قاهره

از سوی دیگر برخی منابع یمنی در ریاض اعلام کردند که عبدربه منصور هادی، صبح امروز (سه شنبه) برای دیدار با عبدالفتاح سیسی به قاهره می‌رود.

سفر هادی به قاهره، همزمان با سفر خالد بحاح، معاون وی به امارات برای گفت‌وگو در خصوص بحران یمن است.

همچنین منصور هادی در پیامی در صفحه شخصی‌اش در پایگاه اجتماعی فیس بوک مدعی شد:" پیروزی‌های ما در یمن پایانی ندارد و تا آزادی کامل یمن به مبارزاتمان ادامه می‌دهیم."

وی همچنین تصویری از خود را در حالی که در اتاق عملیات نظامی حضور داشته و بر عملیات بازپس گیری استان لحج نظارت دارد منتشر کرد.

همچنین در حالی که نیروهای حامی منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن مدعی‌اند پایگاه هوایی العند در لحج و شهر عدن را به کنترل خود درآوردند انصارالله یمن این اخبار را تکذیب کرده است.

انصارالله در حال حاضر کنترل مناطق گسترده‌ای از شمال این کشور از جمله صنعاء را در اختیار دارد.

5252

کد N911285