سفیر ایران: این سفر خوب، نویدبخش آینده روشن برای روابط تهران - باکو است

سفیر کشورمان در باکو با مثبت توصیف کردن سفر هیت آذربایجان به تهران گفت: آذربایجان می‌تواند دروازه ایران در ارتباط با قفقاز باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محسن پاک آیین در صفحه شخصی فیسبوک خود با اشاره به سفر شاهین مصطفی اف، وزیر صنعت و اقتصاد جمهوری آذربایجان به ایران در راس یک هیات 30 نفره و حضور نمایندگانی از بخش های مختلف خصوصی و دولتی را یک اتفاق خوب در تاریخ روابط تهران و باکو خواند.

وی ادامه داد: این امر نشان از علاقه مندی دولت آذربایجان به افزایش همکاری ها با ایران است.

پاک آیین گفت: بعد از توافق وین و سفر هیات اقتصادی آلمان به ایران، سفر هیات آذربایجانی، اولین سفر از یک کشور همسایه به ایران است. این سفر نشان می دهد که اراده و آمادگی لازم در آذربایجان برای سرعت بخشیدن به توسعه روابط و استفاده از فرصت موجود، ایجاد شده است.

وی با اشاره به مذاکرات انجام‌شده با هیئت آذربایجانی در تهران افزود: پس از این مذاکرات نتیجه گرفتیم که دو کشور می‌توانند در زمینه‌های انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی، برق، گمرک، تجارت و مبادلات بانکی، مناسبات خود را گسترش دهند. لذا هفت کمیته برای بررسی تمامی مسائل در حوزه‌های مختلف با حضور مدیران و کارشناسان دو طرف تشکیل شد و آماده‌سازی مقدمات برگزاری کمیته مشترک اقتصاد ایران و آذربایجان در تهران در دستور کار قرار گرفت.

سفیر کشورمان در باکو ادامه داد: مذاکرات برای اتصال راه‌آهن رشت آستارا به راه‌آهن سراسری آذربایجان که موجب اتصال ایران به اروپا از طریق راه‌آهن و اتصال آذربایجان به آب‌های خلیج‌فارس از طریق مسیر ریلی است، به مراحل مثبتی رسید.

وی خاطرنشان کرد: آن چه دو کشور را بیش از هر چیزی به هم نزدیک می کند، داشتن منابع عظیم نفت و گاز و تجربه اکتشاف، تولید و صادرات آن است. سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور در دریای خزر می‌تواند آغاز مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک در بخش های مختلف نفت و گاز باشد. به غیر از مشارکت ایران در توسعه میدان گازی شاه دنیز، دوکشور می توانند برای توسعه میدان های مشترک در دریای خزر و صادرات گاز نیز همکاری کنند.

پاک آیین با اشاره به زمینه همکاری دو کشور در بازار (ICT) گفت: اکنون به این جمع بندی رسیدیم که با توجه به توان آذربایجان از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری،این کشور می تواند بازار خوبی برای شرکت‌های ایرانی است. همچنین باکو با خریداری یک ماهواره در زمینه فناوری فضایی حائز اهمیت است و ایران می‌تواند از ظرفیت مازاد آن ها استفاده کند.

وی ادامه داد: نظر به راه‌اندازی تاسیسات جدید برقی در منطقه مغان، با بهره‌برداری از تاسیسات جدید در کنار ارتقای ضریب امنیت شبکه برق، شرایط مبادله برق با جمهوری آذربایجان تقویت می‌شود. راه اندازی این پست جدید، تا شهریور ماه سال جاری مبادلات برقی ایران با جمهوری آذربایجان تقویت و تسهیل خواهد شد.همچنین مذاکراتی صورت گرفت تا بتوانیم برق مازاد آذربایجان را خریداری کنیم و در مقابل آذربایجان از ایران دارو تهیه کند.

سفیر کشورمان در باکو گفت: برای توسعه مبادلات تجاری و سرمایه گذاری دو کشور، قرار شد گسترش روابط کارگزاری بین بانک ها و بیمه های دو کشور که به دلیل تحریم ها کاهش یافته بود، در اولویت قرار گیرد.

وی در مورد تسهیلات ویزایی و حذف محدودیت‌های ویزا نیز تاکید کرد: در این زمینه دو طرف توافق کردند که تحقق این امر فعالیت را به‌ویژه برای تجار آسان می‌کند.

پاک آیین ادامه داد: همانگونه که رئیس جمهور محترم کشورمان هم در دیدار با هیات آذربایجانی اشاره کردند، جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روزافزون روابط با کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان اولویت قایل است . بعد از توافق هسته‌ای شرکت‌های متعددی از سراسر دنیا خواهان سرمایه‌گذاری در ایران هستند، اما بدیهی است همسایگان و از جمله جمهوری آذربایجان در این زمینه اولویت دارند.

وی بابیان اینکه جمهوری آذربایجان می‌تواند دروازه ایران برای ارتباط با منطقه قفقاز باشد افزود: آذربایجان نیز می‌تواند از طریق ایران به خلیج فارس و دریای عمان در ارتباط با سایر مناطق دنیا قرار گیرد؛ لذا ضروری است برای استفاده از این ظرفیت، همکاری‌های خود را تقویت کنیم. شواهد نشان می دهد که دولت و ملت آذربایجان از این دستاورد و موفقیت بزرگ دولت ایران بسیار خوشحال است و ما هم مطمئن هستیم که این توافق به نفع صلح و ثبات در منطقه و جهان خواهد بود و می‌تواند دستاوردهای بسیار مفیدی برای ملت‌ها داشته باشد.

وی درپایان گفت: در مجموع، این سفر خوب، آینده روشنی را برای روابط تهران - باکو نوید می دهد.

انتهای پیام

کد N911033