وزیر خارجه سودان از بهبود قریب‌الوقوع روابط با غرب خبر داد

سیاسی

وزیر خارجه سودان از آغاز گفت‌وگوهایی میان این کشور با غرب در آینده‌ای نزدیک با هدف بهبود روابط خبر داد. در همین حال خبرهایی از احتمال سفر عمر البشیر به نیویورک و سخنرانی در سازمان ملل منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم غندور، وزیر خارجه سودان در گفت‌وگو با روزنامه البیان با اشاره به گفت‌وگوی قریب الوقوع مقامات خارطوم و واشنگتن تاکید کرد: اقدامات متعددی در مرحله آتی برای بهبود روابط با اتحادیه اروپا و آمریکا در دست انجام است. غندور گفت خارطوم به شدت به دنبال برقراری روابط در سطوح مختلف با کشورهای منطقه خلیج فارس و کشورهای عربی است.

غندور درباره اینکه عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان دور جدید ریاست جمهوری خود را با تقویت روابط خارجی آغاز کرده گفت: در دوره قبلی ما شاهد آغاز این روابط بودیم و اکنون در دوره جدید نیاز است آنچه آغاز شده به انجام برسد. طی دو یا سه ماه آینده مذاکرات ما با اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد.

این مقام سودانی درباره آغاز گفت‌وگوها با واشنگتن نیز عنوان داشت: این مذاکرات به زودی آغاز خواهد شد اما ما هنوز زمان دقیق آن را مشخص نکرده‌ایم.

وی درباره خبرهایی از احتمال سفر یک هیات آمریکایی به سودان نیز گفت: تا این لحظه درباره زمان و تاریخ دقیق این سفر و نیز جزئیات آن به توافق نرسیده‌ایم.

غندور درباره برنامه‌های دولت برای تقویت روابط خود با کشورهای حوزه خلیج فارس نیز عنوان داشت: این روابط پیش از آنکه یک تمایل مشترک باشد امری ضروری است که همه ما باید براساس اصل برادری و اصول مشترک به آن پایبند باشیم. همچنین این کشورها میزبان صدها هزار سودانی هستند و به همین دلیل ما تقویت این روابط را از اولویت‌های خود می‌دانیم.

پیش تر حسن حمید حسن، معاون نماینده سودان در سازمان ملل نیز اعلام کرده بود که عمر حسن البشیر، رئیس جمهوری این کشور که از سوی دادگاه کیفری بین المللی متهم به ارتکاب جنایات جنگی وکشتار گروهی است، قصد دارد ماه سپتامبر برای ارائه سخنرانی در سازمان ملل به نیویورک سفر کند.

در دستور جلسه موقت ویژه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل که 28 سپتامبر آغاز خواهد شد، حضور سودان تنها با هیاتی وزراتی تایید شده است.

البشیر در سال 2013 نیز قصد داشت در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند اما مقامات سودان اعلام کردند که درخواست ویزای آمریکا دچار مشکل شده و او نمی‌تواند به نیویورک سفر کند.

دادگاه کیفری بین المللی که در مقر آن لاهه هلند واقع است در سال‌های 2009 و 2010 با صدور حکم بازداشت البشیر، وی را به دست داشتن در کشتار جمعی و تلاش برای سرکوب مردم دارفور (واقع در غرب سودان) متهم کرد.

انتهای پیام

کد N910911