امیرعبداللهیان هشدار داد؛

خباثت برخی کشورهای غربی – عربی برای تشدید اختلافات در منطقه

سیاسی

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه با اشاره به گفتگوهایی میان برخی کشورهای غربی و منطقه گفت: در این گفتگوها برخی طرف‌ها با خباثت و رفتار غیرسازنده در پی دامن زدن به اختلافات در منطقه هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان در گفتگو با رسانه ملی اظهار داشت: دولت یازدهم از زمان آغاز به کار خود، در راهبردی که پیگیری می‌کند همکاری همه جانبه با همسایگان و کشورهای منطقه به‌ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: سفر اخیر آقای ظریف (وزیر امور خارجه) بلافاصله پس از توافق هسته ای با هدف ابلاغ پیام دوستی و تعمیق همکاری ها و برادری ها در منطقه و کشورهای همسایه صورت گرفت.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه، با اشاره به ایده های سازنده وزیر امور خارجه کشورمان برای گفتگوهای فراگیر منطقه‌ای، اهداف و نتایج این گفتگوها را همکاری‌های جدی و همه جانبه در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم و تحقق صلح، ثبات و رفاه هر چه بیشتر مردم منطقه برشمرد.

امیرعبداللهیان همچنین درباره تحولات اخیر در یمن، تجاوز نظامی عربستان سعودی به این کشور را خطایی راهبردی دانست.

وی گفت: در دیدار و گفتگویی که در حاشیه نشست اخیر وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده با وزیر امور خارجه عربستان داشتم، درباره یمن به صراحت به وی تاکید کردم که تجاوز نظامی عربستان به این کشور خطایی اساسی، جدی و راهبردی است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: در این دیدار به عادل‌الجبیر گفتم که این اقدام نه فقط به امنیت عربستان و منطقه کمکی نکرده، بلکه شرایط امنیتی منطقه را پیچیده‌تر کرده است.

از یمنی حمایت می‌کنیم که در سایه تقویت ثبات و امنیت منطقه گام بردارد

امیرعبداللهیان با اشاره به ادامه درگیری ها در مناطق مختلف یمن گفت: تصرف بخش هایی از عدن و انتقال برخی از نیروهای طرفدار رئیس جمهور مستعفی یمن به این شهر، راهکار نهایی و اساسی نیست .

وی افزود: آنچه درباره آینده سیاسی یمن اهمیت دارد، این است که همه گروه‌ها، احزاب و شخصیت های مؤثر این کشور باید تصمیم گیرنده باشند و خود یمنی ها در سایه رأی و نظر مردم این کشور برای آینده سیاسی کشورشان از مجرای گفتگوهای یمنی - یمنی تصمیم بگیرند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: ما از یمنی حمایت می کنیم که در سایه تقویت صلح، ثبات و امنیت منطقه گام بردارد؛ هدفی که همه گروه های موثر و ریشه دار در درون جامعه یمن پیگیری می‌کنند.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه، به مقامات عربستان توصیه کرد: هرچه سریع‌تر تجاوز علیه یمن را متوقف کنند، به محاصره انسانی این کشور خاتمه دهند و به مسیر گفتگو، راهکار سیاسی و تمرکز بر نقش محوری سازمان ملل متحد برای حل و فصل سیاسی مسائل این کشور با مشارکت همه گروه های یمنی توجه بیشتری معطوف کنند.

اتهام ارسال سلاح از ایران به یمن، در آستانه سفر منطقه‌ای ظریف

وی در ادامه و در پاسخ به پرسش دیگری درباره اهداف سفر مقامات برخی کشورها به ویژه امریکا به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: ما سفر، گفتگو و تعامل کشورها را موضوعی مثبت تلقی می‌کنیم، اما مداخلات خارجی در منطقه را غیرسازنده و نادرست می‌دانیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به گفتگوها میان برخی کشورهای غربی و منطقه افزود: در این گفتگوها برخی طرف‌ها تلاش می‌کنند که نگرانی‌ها را کاهش دهند و برخی نیز با خباثت و رفتار غیرسازنده در پی تشدید نگرانی ها و دامن زدن به اختلافات در منطقه مهم و راهبردی ما هستند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به منطقه گفت: متاسفانه در این سفر شاهد بودیم که برخی از کشورهای منطقه به جای ایفای نقش سازنده، اخبار جعلی و نادرست منتشر و تلاش کردند به تنش های منطقه‌ای دامن بزنند.

وی گفت: حتی یکی از کشورهای منطقه در آستانه سفر آ‌قای ظریف، اخباری کاملا کذب مبنی بر ارسال سلاح از جانب ایران به بحرین منتشر کرد که این اتهام را قویاً تکذیب کردیم.

امرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد، کشورهای منطقه در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم و مشارکت در ایجاد صلح و ثبات در منطقه، با بصیریت و هوشمندانه برخورد کنند.