سبحانی‌نیا: حضور آمانو در سنا به استقلال آژانس آسیب می‌زند

سیاسی

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است که حضور آمانو در کمیته روابط خارجی مجلس سنا برای توضیح درباره نتایج مذاکرات به استقلال و جایگاه سازمان انرژی اتمی آسیب وارد می‌کند.

حجت الاسلام حسین سبحانی نیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت که در صورت رخ دادن این اتفاق آمانو باید در ایران حضور پیدا کرده و توضیحات لازم در مورد مذاکرات را بدهد.

وی در واکنش به حضور آمانو در کمیته روابط خارجی مجلس سنا برای توضیح درباره نتایج پایانی مذاکرات ایران و 1+5 گفت: این اتفاق به استقلال آژانس بین المللی انرژی اتمی آسیب وارد می کند چون این سازمان زیر مجموعه سازمان ملل و دارای جایگاه بین‌المللی است که همه کشورها در آن سهیم هستند. آژانس باید در خدمت همه کشورها و نه فقط آمریکا باشد.

سبحانی نیا با تاکید بر اینکه پاسخگویی آمانو به سناتورهای آمریکا نقض استقلال آژانس است و باعث آسیب به جایگاه این نهاد بین‌المللی می‌شود گفت که باید وزرای انرژی خارجه و خزانه داری آمریکا در سنا حضور پیدا کنند و به سناتورها پاسخ دهند نه اینکه آقای آمانو این کار را انجام دهد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد:اگر قرار است که این اتفاق بیفتد باید برای تمامی کشورها نیز انجام شود قطعا باید ایشان در صورت درخواست ایران حضور پیدا کرده و پاسخگو در مورد مذاکرات باشد.

وی با بیان اینکه حضور آقای آمانو در کمیته روابط خارجه سنای آمریکا اعتماد کشورها را نسبت به این سازمان از بین می‌برد‌، گفت که این کار ‌، کار خلاف و درستی نیست.

سبحانی نیا در پایان با بیان اینکه برگزاری جلسات کنگره و سنا برای بررسی توافق به دلیل وجود اختلافات بین دوحزب است‌، گفت: این اختلافات مشهود است، دولت آمریکا تمامی تلاشش را برای به نتیجه رسیدن توافق انجام می‌دهد‌ تا خیلی میدان به دست جمهوری خواهان نیفتد و آنها نتوانند مانع از توافق شوند.

انتهای پیام

کد N908920