سفیرکشورمان در برلین در گفت‌وگو با ایسنا:

سفر هیأت آلمانی به ایران پایه‌گذار روابط آینده با این کشور است

ايران, آلمان, ايران و آلمان

سفیر کشورمان در آلمان با اشاره به شرایطی که برای حضور کشورهای اروپایی در ایران فراهم شده است بر خودکفایی ایران در تولید تاکید دارد و می‌گوید تمام تلاش خود را صرف می کند تا کشورمان به مونتاژ صرف قطعات خارجی اکتفا نکند و به مرور زمان تبدیل به تولیدکننده‌ای برای شرکت‌های معتبر جهانی شود.

علی ماجدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر لزوم افزایش سطح همکاری و تعامل اقتصاد ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها با اقتصاد جهانی تاکید کرد: از نظرمن اگر بخواهیم در بازارهای جهانی جایگاه مناسبی را کسب کنیم باید با کشورهایی که صادرات محور هستند همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: همکاری بیشتر با کشورهای صادرات محور زمینه نقش آفرینی‌ ما در اقتصاد جهانی را بیشتر از گذشته می‌کند و همین نقش‌آفرینی‌ اقتصاد کشورمان را با فن‌آوری و مدیریت جهانی آشنا خواهد کرد.

سفیر کشورمان در آلمان خاطرنشان کرد: در آسیا، چین و ژاپن در اروپا اقتصاد آلمان است که زمینه‌های خوبی برای حضور کشورمان و نقش‌آفرینی در عرصه جهانی را می‌تواند فراهم کند. البته نباید نگاه این کشورها برای حضور در ایران صرفاً صادراتی باشد. قطعا ما نباید تنها وارد کننده ماشین‌آلات و تجهیزات آنها باشیم بلکه می‌توانیم با مشارکت آنها برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در داخل کشورمان، شرکت‌های بزرگ تبدیل به قطعه سازان آنها بشویم یا بخشی از تولیداتشان را بتوانیم با همان کیفیت تولید کنیم.

وی خاطرنشان کرد: طبق رایزنی‌هایی که با وزیر اقتصاد و انرژی آلمان و شرکت‌های معتبر این کشور که در این سفر حضور داشتند صورت گرفته است، بیشتر صحبت‌ها حول سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران به صورت مستقل یا مشارکت با شرکت‌هایی ایرانی بوده است.

ماجدی تأکید کرد: اگر این برنامه‌ها به منظور سرمایه‌گذاری از سوی دو طرف دنبال شود امکان مشارکت و تعامل طرفین در صادرات و تولید فراهم می شود. ما نیز می‌توانیم کالاهایی که در آلمان ساخته و به جهان عرضه می‌شود را در داخل کشورمان تولید کنیم و با توجه به اینکه حجم صادرات آلمان در سال گذشته 230 میلیارد دلار و حتی بیشتر از واردات این کشور بود می توان گفت آلمان کشوری صادرات محور است و ایران می‌تواند در بخش‌هایی از واردات به آلمان مشارکت داشته باشد.

سفر هیأت آلمانی به ایران طلیعه ادغام اقتصاد دو کشور

وی با ابراز امیدواری از اینکه سفر هیأت آلمانی به کشورمان طلیعه و آغاز ادغام بین اقتصاد ایران و آلمان باشد افزود: امیدواریم نتیجه این دیدارها نه تنها انتقال تکنولوژی بلکه افزایش کیفیت تولیدات ما باشد. به صورتی که نه تنها مصرف‌کننده ایرانی از کالاهایی باکیفیت‌تر بهره‌مند شوند بلکه با نام مارک‌های تجاری معتبر در آلمان هم آشنا شوند. در هر صورت سفر هیأت آلمانی پایه‌گذار روابط آینده ایران و آلمان است. ما در بخش‌های تجهیزات مربوط به لوکوموتیو‌ها، نیروگاه‌ها و... رایزنی‌هایی را آغاز کردیم و توافق و مطالعات اولیه آغاز شده است و امیدواریم که در همین مسیر گام‌های بعدی را در روابط دو کشور برداریم.

سفیر کشومان در برلین با بیان اینکه آلمان دریچه ورود ما به بازارهای جهانی است افزود: در صورتی که کالاهای ساخت داخل از کیفیت بالایی برخوردار باشد ما می‌توانیم کالاهایی مرغوب هم برای مصرف کننده ایرانی و هم برای مشتریان آلمانی تولید کنیم و در صورتی که تولیدکنندگان داخلی بتوانند قطعات مورد نیاز شرکت‌های آلمانی را با کیفیت مطلوب و قیمت پایین تولید کنند برای بازارهای ایران و منطقه بسیار مناسب است چرا که در کشور ما صنایع و انرژی انسانی به نسبت ارزان‌تری از اروپا وجود دارد و از همه مهمتر اینکه اقتصاد آلمان به دست بخش خصوصی است و این بخش در هر کشوری در درجه اول به دنبال بازار می گردد و پس از آن به دنبال جایی برای تولید ارزان‌تر و صادرات محصولات خود است تا سود بیشتری به دست آورد.

برگزاری کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آلمان پس از 13 سال

خوشبختانه در اوایل سال 2016 قرار است پنجمین کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آلمان را داشته باشیم. 13 سال از آخرین کمیسیون مشترک بین دو کشور می‌گذرد.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری پنجمین کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آلمان گفت: این کمیسیون قرار است در اوایل سال 2016 برگزار شود و به نوعی می‌توان گفت پس از 13 سال مجددا این کمیسیون مشترک بین دو کشور برگزار می‌شود.

ماجدی ادامه داد: وقتی این نیت سیاسی از طرف دولت آلمان اعلام شد برای برگزاری مجدد این کمیسیون، شرکت‌های زیادی ابراز علاقه‌ کردند و با توجه به این استقبال‌ها می توان طوری در سطح ملی برنامه ریزی کرد که این نیت های سیاسی آثار اقتصادی مثبتی در جامعه به جا بگذارند.

سفیر کشورمان در آلمان به توضیح در رابطه با آغاز به کار مجدد کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آلمان پرداخت و خاطرنشان کرد: در این کمیسیون مشترک مشخص می‌شود که کدام رشته‌ها برای سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک بین دو کشور اولویت دارند.

دست باز ایران برای انتخاب شرکای اقتصادی خود

وی ادامه داد: علاوه براین با توجه به اینکه آلمان قبل از تحریم‌ها دومین شریک تجاری ما بود و شرکت‌های آلمانی به صورت سنتی در ایران حضور داشتند و قاعدتاً نقش بیشتری هم در تجارت با ایران ایفا می‌کردند ولی امروز عرصه برای حضور همه شرکت‌های اروپایی، چینی، ژاپنی و حتی آمریکایی در کشورمان فراهم است و ما بر خلاف 8 سال دولت قبل این‌بار برای انتخاب شرکای خود حق انتخاب داریم و لازم نیست در تعاملات اقتصادی و تجاری خود را به یک کشور خاص محدود کنیم.

ماجدی با بیان اینکه در دوره‌های آتی تعاملات اقتصادی و روابط تجاری ایران و آلمان در سه عرصه جدید ادامه خواهند داشت گفت: تعاملات ما از این پس در سه رشته جدید دنبال خواهند شد. یکی صنعت نفت و گاز به ویژه بخش بالادستی آن است البته پس از لغو تحریم‌ها شرایط برای حضور شرکای اروپایی دیگر هم در این عرصه فراهم شده است.

در گذشته با فرانسه، ایتالیا و به طور محدود با اسپانیا در زمینه نفت و گاز همکاری داشتیم و از این پس با مذاکراتی که انجام شده است با آلمان نیز می‌توانیم در این زمینه همکاری داشته باشیم به ویژه اینکه برخی شرکت‌های آلمانی می‌توانند در بخش بالادستی نفت و گاز در ایران فعال شوند.

ایران می‌تواند تامین کننده قطعات شرکت‌های معتبر خودروسازی باشد

وی دومین زمینه همکاری بین ایران و آلمان را عرصه خودروسازی دانست و خاطرنشان کرد: ایران می‌تواند فعالیت‌های خود در زمینه خودرو را با آلمان آغاز کند و در این میان نکته قابل توجه این است که صنعت خودروسازی ما به یک راه تازه‌ نیاز دارد تا بتواند حداقل در قطعه‌سازی خودرو آنقدر ماهر شود که به عنوان قطعه‌ساز معتبری برای خودروهای شناخته شده ‌آلمانی شناخته شویم.

سفیر ایران در برلین با تاکید براینکه ما نباید به مونتاژ صرف قطعات خودرو در ایران اکتفا کنیم،افزود: در گذشته شرکت دایملر در بخش کامیون فعال بود و از این پس نیز در بخش اتوبوس هم فعال خواهند شد و فولکس واگن هم که می‌توان آن را یکی از بزرگترین خودروسازان جهان دانست به زودی در ایران فعالیت خود را آغاز می‌ کند.علاوه برقطعات خودرو ایران می‌تواند بخشی از قطعات مورد نیاز کارخانه‌های ماشین‌آلات آلمان در عرصه‌های تجهیزات پزشکی و... را نیز تأمین کند.

وی ادامه داد: آئودی، پورشه و اشکودا در نروژ و برخی خودروسازهای سوئد را در برمی‌گیرد. امیدواریم کاری هدفدار، منظم و مشارکتی با فولکس واگن داشته باشیم. رایزنی‌ها در این زمینه انجام شده و این شرکت پس از انتخاب شریک یا شرکای کاری خود همکاری با ایران را آغاز خواهد کرد.

ماجدی در پاسخ به این سوال که آیا ایران می تواند امتیاز ساخت قطعه‌های آلمانی را به دست آورد گفت: هر خودرو بیش از 3 هزار قطعه دارد که شرکت‌های خودروسازی تنها بخشی از این قطعات را می‌سازند و ساخت بقیه قسمت ها به شرکت‌های تأمین قطعات خودرو واگذار می‌شود و شرکت های اصلی برکیفت این قطعات نظارت می‌کنند. بنابراین ما نیز می‌توانیم وارد لیست تأمین کننده‌های قطعات خودروهای شرکت‌های خودروسازی معتبر بشویم.

همکاری ایران و آلمان در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر آغاز شده است

ماجدی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر را بخش مهمی دانست که آلمان تجربه زیادی در آن دارد و زمینه همکاری مناسبی برای همکاری با آلمان محسوب می‌شود و گفت: آلمان‌ها سهم زیادی در زمینه بهره‌برداری از انرژی‌های تجدید پذیر بادی، خورشیدی و گرمایشی در اروپا دارند. آنها حدود 25 درصد از انرژی مصرفی خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌کنند و خوشبختانه در این زمینه هم برخی از شرکت‌های آلمانی کار خود را با ایران آغاز کرده‌اند.

سفیر کشورمان در آلمان در مورد فضای موجود برای صادرات گاز ایران و نیاز آلمان به آن گفت: از یک سو متنوع سازی منبع اصلی گاز برای آلمان و کل اروپا مطرح است و آنها در حال حاضر بخش عمده گاز خود را از روسیه دریافت می‌کنند و بخش دیگر را هم از نروژ و الجزایر می‌گیرند. ولی به طور کلی اتحادیه اروپا قصد دارد به صنایع اصلی گاز دسترسی بیشتری داشته باشد.

صادارت نفت و گاز ایران به آلمان در راستای متنوع سازی بازار صادرات و واردات دو کشور

وی با بیان اینکه ما هم به دنبال متنوع سازی بازار صادرات گاز خود هستیم، افزود: بنابراین به غیر از ترکیه و عراق، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس هم خواستار واردات گاز ما هستند. در راستای متنوع سازی بازار صادرات گاز از این پس ‌نگاهی هم به اروپا خواهیم داشت .

ماجدی در رابطه با نوع انتقال گاز به اروپا خاطرنشان کرد: انتقال گاز به صورت خط لوله امکان‌ پذیر است ولی نیاز به مذاکرات در سطح بالا دارد. هرچند موضوع هزینه هم درمیان است ولی از آن مهمتر تامین امنیت خطوط لوله گاز است.

وی ادامه داد :LNG هم فاکتور دیگری برای انتقال گاز است که هم مسائل مربوط به ترانزیت را نخواهد داشت و هم ناامنی متوجه آن نمی‌شود و در نهایت نیز از طریق LNG ساده‌تر می‌توان گاز را منتقل کرد و درنهایت صادرات نفت هم یکی از مواردی است که می‌توانیم علاوه بر صادرات گاز با آلمان همکاری داشته باشیم. هرچند قیمت گاز در بازارهای منطقه و شرق آسیا گران‌تر از اروپا خواهد بود. همچنین تفاوت قیمت گاز نسبت به نفت خیلی بیشتر است زیرا حمل و نقل آن نیز بسیار سخت تر از انتقال نفت صورت می گیرد.

سفیر کشورمان در برلین در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به این سوال که آیا آلمان می‌تواند مجددا جایگاه قبلی خود در تعامل با ایران را کسب کند، گفت:تا سال 2015 آلمان دومین شریک تجاری ما بود ولی پس از دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی شاهد افت این تعامل بودیم و تا به امروز همچنان این افت ادامه داشته و با این‌که سهم روابط تجاری اروپا با ایران کاهش داشته است ولی باز هم آلمان شریک اول ما بود. حجم رابطه تهران با برلین تا سال 2014 باوجود 30 درصد رشد تازه به رقمی نزدیک به 2.7 میلیارد یورو رسیده است و این در حالی است که سهم تجارت ما در سال 2005 نزدیک به 6 میلیارد یورو بود.

حضور پروفسور سمیعی برای ایران و آلمان مغتنم است

وی تاکید کرد: در هر صورت با پیوستن ایران به کشورهای توسعه یافته و رفاه بیشتر جامعه قطعا منطقه نیز وارد فاز جدیدی می شود چراکه توسعه هرکشور به توسعه همسایگان نیز کمک می‌کند.

در پایان این گفت‌وگو ماجدی درمورد حضور پروفسور سمیعی همراه با هیأت آلمانی گفت: پروفسور سمیعی شخصیت شناخته‌ شده ای در آلمان و ایران است و مرکز مغز خود را در شهر هانوفر تأسیس کرده‌ است و در ایران هم به درمان بیمار می پردازد همچنین وی علاقه‌ زیادی به توسعه روابط دو کشور دارد و با مقام‌های دو طرف هم در ارتباط است. از سوی دیگر وزیر اقتصاد ‌آلمان با توجه به دوستی و شناخت قبلی از پروفسور سمیعی از او دعوت کرد تا در این سفر هیأت را همراهی کند و به طور کلی حضور او برای هر دو کشور می‌تواند مغتنم باشد.

گفت‌وگو از خبرنگار ایسنا: آزاده تهرانی

انتهای پیام
کد N908829