رئیس جمهور مصر قانون انتخابات پارلمانی را اصلاح کرد

سیاسی

رئیس‌جمهور مصر اصلاحاتی را در «قانون ساماندهی مستقیم حقوق سیاسی» که ناظر بر اجرای انتخابات پارلمانی است، انجام داد تا راه را برای کمیته انتخابات جهت تعیین موعد رای‌گیری باز کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مهم‌ترین بخش اصلاح قانون مذکور رساندن اعضای پارلمان به 568 نماینده است که رئیس‌جمهور می‌تواند کمتر از پنج درصد آنها را تعیین کند. 448 عضو پارلمان نیز براساس نظام فردی و 120 عضو به شیوه لیست‌های حزبی انتخاب می‌شوند.

به موجب این قانون احزاب و نامزدهای مستقل می‌توانند براساس هر دو شیوه نامزد انتخابات شوند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر وعده داده بود که انتخابات پارلمانی پیش از پایان سال 2015 برگزار شود اما این انتخابات که قرار بود بین 21 مارس تا هفتم مه برگزار شود، به تاخیر افتاد چراکه دادگاه قانون اساسی به عدم قانونی بودن این موعد براساس احکام قانون انتخابات و به ویژه تقسیم مراکز انتخاباتی حکم داد.

سیسی هنگام روی کار آمدن نقشه راهی را ترسیم کرد که شامل سه موضوع اصلی است: تدوین قانون اساسی جدید، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و برگزاری انتخابات پارلمانی.

به موجب نقشه راه، تا زمان تشکیل پارلمان رئیس‌جمهور مسوولیت دو قوه مجریه و مقننه را بر عهده دارد. قانون اساسی جدید مصر ژانویه 2014 تدوین شد و سیسی مه همان سال به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

انتهای پیام

کد N908768